250108 KUDKoncertBozic 39

Misno slavlje srijedom 8. siječnja 2025. godine u Nacionalnom svetištu svetog Josipa predvodio je vlč. Zlatko Golubić, umirovljeni svećenik, u koncelebraciji s mons. Antunom Senteom ml., rektorom, a propovijedao je vlč. Ivan Iviček, đakon u Josipovu svetištu u Karlovcu. Ljepoti liturgijskog slavlja doprinijeli su članovi kulturno umjetničkih društva Karlovca i okolice. Nakon misnog slavlja u organizaciji Zajednice organizacija amaterskih kulturnih djelatnosti Karlovac (ZOAKD) članovi KUD Sveti Antun Pokupska Dolina, KUD Stative, KUD Sveti Fabijan Zagradci, KUD Sveti Antun Zadobarje, KUD Rečica, KUD Sveta Ana Vučjak, održali su drugi dio tradicionalnog Božićnog koncerta “Narodi nam se Kralj nebeski”.

Uvodeći u misno slavlje mons. Sente je kazao kako je lijepo primijetiti kada ljudi zagorskog kraja u svojim tekstovima i promišljanjima o tijeku života rado spominju Majku Božju Bistričku, jer je Marijin zagovor ili hodočašće u bistričko svetište ostavio traga u njihovu životu. Promatrajući članove KUD-ova koji već tradicionalno o Božiću i Uskrsu hodočaste u Josipovo svetište na Dubovcu, pjevajući, božićne, korizmene i uskrsne pučke napjeve možemo prepoznati upravu tu duhovnu povezanost Karlovčana sa svetim Josipom kojemu rado hodočaste iz mnogih hrvatskih krajeva, a na osobit način vjernici Karlovca i karlovačke okolice. Nadalje, lijepo je biti pri svetom Josipu i ovih Božićni dana jer mnogi naši Božićni običaji u središte stavljaju glavu obitelji, oca, nadahnuti očinskom skrbi svetog Josipa kao glavu Svete Obitelji. Stoga neka nam ovo Božićno slavlje pri svetom Josipu u Karlovcu na Dubovcu bude novi duhovni poticaja i molitva da zaštićeni zagovorom svetoga Josipa u ovoj jubilejskoj godini svaki od nas isprosi milosti za sebe, za svoju obitelji, cijeli naš hrvatski narod, a na osobit način za mir u svijetu, kazao je na početku misnog slavlja rektor Josipova svetište mons. Sente.

250108 KUDKoncertBozic 35

U prigodnoj homiliji vlč. Ivan Iviček obraćajući se prisutnim članovima KUD-ova kazao je kako se sam naziv društava sastoji od tri riječi Kulturno umjetničko.

Kultura, obuhvaća sve ono što jedan narod na nekom određenom području baštini kroz vjerovanja, materijalne stvari, ideje i običaje. U našem hrvatskom narodu, a onda na ovom našem užem području pokupske doline svakako je kultura bogato prožeta kršćanskom vjerom koja se u svakom segmentu ljudskoga života kroz generacije urezala u svakoga čovjeka bilo kojeg naraštaja. Mi danas ovdje stojimo u narodnim nošnjama naših predaka, pjevamo pjesme koje su nas naučili naši očevi i majke, djedovi i bake, sve to pokušavamo sačuvati od zaborava i dati tome život koji nas uči da smo sinovi i kćeri kršćanske kulture koja na ovim prostorima diše stoljećima. Pitam se prenosimo li mi tu kršćansku kulturu i tradiciju kojom se u posebnim svečanostima dičimo i u našoj svakodnevici? Jesmo li našim mlađim generacijama svjedoci te kršćanske kulture u našim obiteljima za stolom, u radu, u radosti i boli ili samo u svečanim prigodama?

Umjetnost – naši su pređi znali svojim vlastitim rukama materijalne predmete za svakodnevnu uporabu ukrašavati i izrađivati po vlastitim idejama izražavajući svoje raspoloženje i pripadnost katoličkoj vjeri i Isusu Kristu. Pogledajte svoje narodne nošnje, poslušajte naše narodne pjesme ispjevane u različitim trenutcima i prigodama našega društva, u konačnici naše Božićne pjesme kojima se danas želimo podičiti i prisjetiti se naših starih koji su ih ispjevali želeći si predočiti stvarnost betlehemske štalice i radost rođenja Spasitelja. Umjetnost naših starih možda je ponekad bila i primitivna i kada ju uspoređujemo s velikim umjetnicima njihovog i našeg vremena manje zapažena, ali sam duboko uvjeren da je veoma vrijedna jer izražava bilo jednoga naroda, bilo kršćanina koji svoju vjeru i odanost Bogu i Crkvi svjedoči svim svojim bićem. Uspoređujući danas naše vrijeme i našu umjetničko izražavanje s onim naših predaka često razmišljam i pitam se pripadamo li mi kulturi koja svoje korijene ima u kršćanskim ili u sekularnim temeljima? Jesmo li zamijenili umjetnost naših predaka punu emocija i osjećaja, nekom skupom i hladnom koja će svoju vrijednost položiti samo u materijalno bez pozadine?

Untitled design 95

Društvo –temelj svakoga naroda i svakog društva jest zajedništvo. Vi dragi KUD-ovci danas u ovom Josipovom svetištu predstavljate ono zajedništvo koje je naše pretke držalo nepokolebivima u vjetrometinama i olujama društvenih previranja kroz čitavu povijest našega naroda. Najvrijednije društvo ili možda bolje rečeno zajednica kroz čitavu našu povijest bila je obitelj, snažna, zdrava i jaka obitelj. Ovdje ne mislim na pojam zdravlja u kontekstu dobrih liječničkih nalaza nego zdrava u smislu temelja na kojima stoji, a to su vjera u Boga i međusobno poštovanje i solidarnost među njenim članovima. Ništa u životu čovjek ne može toliko jako voljeti i ništa ga ne može oblikovati kao njegova vlastita obitelj. Koliko god ona danas bila napadana i smatrana nazadnom institucijom, vjerujem da čuvajući kulturu našega naroda jedino kroz snažno življenje obiteljskih vrijednosti možemo našu kulturu i tradiciju održati živom. Tradicija smatrana samo oponašanjem običaja i nekih radnji iz prošlosti nema svoju budućnost.

Draga braćo i sestre neka nam ovaj današnji koncert i ova kulturno umjetnička društva budu poticaj da njegujemo i čuvamo ono što smo kao najveće blago primili u našim obiteljima, kulturu i svijest da je naš hrvatski narod odan Bogu i katoličkoj Crkvi koji kršćanske i obiteljske vrijednosti ne živi samo u nekim posebnim prilikama, već svojim životom i svakodnevicom potvrđujmo i živimo svakoga dana i časa. Budimo stado koje ima svojega pastira i učitelja Isusa Krista iz čijeg primjera živi, uči i radi te gradi svoj identitet kojim se želi ponositi i na taj način Krista pronositi svijetom, zaključio je đakon Ivan.

Untitled design 96

Pri kraju liturgije zahvaljujući okupljenim na lijepom slavlju mons. Sente je sve pozvao na sudjelovanje u euharistiji slijedeće srijede 15. siječnja kada će se u Nacionalnom svetištu proslaviti tri važna događaja: Početak Velike pobožnosti srijedom svetom Josipu, 33. obljetnicu međunarodnog priznanje Republike Hrvatske i početak redovite Jubilejske godine u Svetištu koje je zagrebački nadbiskup proglasio jublejskom crkvom. Misno će slavlje tada predvoditi mons. Marko Medo, gospićko senjski biskup, a hodočasnike će predvoditi župljani Svetog Franje Kasaverskog sa Švarće sa svojim župnikom vlč. Dujom Kurtovićem.

Nakon misnog slavlja članovi kulturno umjetničkih društva otpjevali su više tradicionalnih božićnih pjesama iz bogatih hrvatskih liturgijskih i pučkih izvora i na taj način ostvarili drugi dio tradicionalnog božićnog koncerta "Narodi nam se Kralj nebeski" koji veće 29 godina organizira ZOAKD u Nacionalnom svetištu svetog Josipa u Karlovcu. Privi dio koncerta ostvarili su u istom prostoru u nedjelju 5. siječnja članovi različitih karlovačkih zborova i klapa. Jasna Požar, zamjenica ZOAKD pozdravljajući okupljene zahvalila je domaćinu Nacionalnom svetištu te ohrabrila članove KUD-ova da se ne umore čuvati tradiciju kako bi već u korizmi na sličan način prezentirali bogatu kulturnu i sakralnu baštinu hrvatskog čovjeka.

 

Foto: Josip Vuković

Izvor: Nacionalno svetište sv. Josipa

Radio Marija

13:45 Glazba
14:00 Pozdravi, čestitke i preporuke
14:55 Molitva za život
15:00 Krunica Božjega milosrđa

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 16h - homilija fra Tomislava Glavnika

Subotom u 16:00h pratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Današnju homiliju za Vas je pripremio fra Tomislav...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Siječanj 2025
P U S Č P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.