JRS s natpisom"Iskustvo, Promjena, Akcija - Edukacija timova za integraciju u Bosni i Hercegovini i Srbiji", novi je jednogodišnji projekt koji Isusovačka služba za izbjeglice od početka rujna provodi u svom prvom partnerstvu s Ministarstvom vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske

Cilj projekta je učinkovito prenijeti kolegicama i kolegama u uredima JRS-a BiH i Srbije iskustvo rada hrvatskih kolega na glavnim područjima integracije i pružanju podrške tražiteljima azila i migrantima kroz susrete, radionice i online savjetovanja; osnažiti kapacitete i umrežavanje nacionalnih organizacija civilnog društva u području međunarodne razvojne suradnje, te doprinijeti promicanju prioriteta i vidljivosti hrvatske razvojne suradnje.

Ciljana skupina projekta jesu zaposlenici, volonteri i članovi partnerskih organizacija civilnog društva Bosne i Hercegovine i Srbije koji pružaju pomoć i podršku izbjeglicama i tražiteljima azila u te dvije balkanske države. 

Krajnji korisnici projekta su pak tražitelji azila i prisilni migranti s Bliskog istoka, Afrike i Azije kojima je potrebna integracijska podrška i koji će imati bolju podršku od strane osoblja nacionalnih ureda Isusovačke službe za izbjeglice BiH i Srbije i partnerskih organizacija civilnog društva u tim zemljama.

Bosna i Hercegovina i Srbija relativno su nedavno (2016. i 2008. godine) usvojile zakone o azilu, i nedostatak iskustva je primjetan kako kod lokalnih organizacija civilnog društva, tako i kod državnih službenika uključenih u proces prijema izbjeglica i njihovoj integraciji u društva u BiH i u Srbiji koja je tek u povojima.

Osim toga, niska razina integracijske potpore, nedovoljna informiranost migranata i izbjeglica smještenih u izbjegličkim kampovima, nepoznavanje sustava azila, nedostatak prijelaznog smještaja (stanovanja) i individualnih planova integracije, nepoznavanje jezika, nizak stupanj obrazovanja i mogućnosti integracije na tržište rada i time ekonomske neovisnosti te neprihvaćanje od strane lokalnih zajednica, glavni su razlozi odustajanja od početne namjere da ostanu u Bosni i Hercegovini i/ili Srbiji.

Partnerske organizacije već nekoliko godina djeluju na području izbjeglištva i migracija u tim zemljama te su uočili navedene probleme s kojima se izbjeglice i migranti susreću. Na temelju iskustva Isusovačke službe za izbjeglice u Hrvatskoj i uspješnih slučajeva integracije, situacija se može popraviti prijenosom iskustava, umrežavanjem s drugim dionicima, primjenom naučenog te promjenama i akcijom. Uz poboljšavanje uvjeta, ponude socijalnih usluga i sustava integracije, krajnji korisnici bit će motiviraniji ostajati u zemljama provedbe projekta čime će se, uz poboljšanja njihove kvalitete života i sigurnosti, smanjivati i nezakonite migracije. Uredi JRS-a u BIH, Srbiji i Hrvatskoj, uz ured na Kosovu, dio su mreže JRS-a Jugoistočne Europe, na čijem čelu je p. Stanko Perica, SJ. Ovaj projekt još je jedan važan korak u osnaživanju i povezivanju rada i usluga JRS obitelj, koja danas djeluje u 57 zemalja svijeta gdje prati, služi i zagovara milijune prisilno reseljnih osoba. 

Radio Marija

02:40 Glazba
03:30 Čitamo knjigu - Antonia Salzano Acutis: „Tajna moga sina“ – Carlo Acutis, očima svoje majke
04:00 Glazba
04:30 "Bog živi“ - emisija Križarske organizacije - ur. i vod.: Darijo Burjan

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Danas je 124. rođendan Danice Širole - Tko je bila "hrvatska Mala Terezija"?

Danas je 124. rođendan Danice Širola. Tko je bila Danica? Djevojka, učiteljica, koja je silno željela stupiti u samostan. Rođena je u Karlovcu 18....

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.