AOS pozivnica

Srdačno vas pozivamo u nedjelju 5. svibnja na otvorenje, kao i na ostale koncertne programe 18. Međunarodnog festivala Ars Organi Sisciae koji svake godine predstavlja sjajne glazbenike, umjetnike orgulja i mlade skladatelje, održava se na novim festivalskim lokacijama, donosi puno dobre glazbe i odličnih izvedbi, a sve sa ciljem osvještavanja o potrebi očuvanja, obnove i zaštite orguljaške i orguljske baštine, osobito na području Sisačke biskupije gdje tradiciju orguljanja pratimo već gotovo 300 godina tijekom kojih smo mnogo povijesnih instrumenata nepovratno izgubili - najviše u Domovinskom ratu, ali i oštrim zubom vremena... Nakon razornog potresa mnoge crkve su danas u obnovi pa nemamo pristup orguljama ili orgulje još nisu spremne za koncertiranje, poput petrinjskih na kojima smo se nadali ove godine otvoriti festival.

Veza Ars Organi Sisciae i crkve sv. Marka su upravo orgulje! Nekadašnje pneumatske orgulje crkve sv. Marka, koje je upravo na temelju dispozicije Franje Dugana st. 1936. sagradio August Faulend Heferer, obnovio je i u petrinjskoj u župnoj crkvi sv. Lovre 2015. postavio predstavnik pete generacije obitelji graditelja orgulja - Tomica Heferer.

Otvorenje festivala u nedjelju 5. svibnja u 19.30 sati u Župnoj crkvi sv. Marka Evanđelista u Zagrebu uz sjajni Oratorijski zbor Crkve sv. Marka Cantores sancti Marci pod ravnanjem Jurice Petra Petrača i uz našeg dragog festivalskog gosta, orguljaša Pavla Mašića na koncertu kojom ćemo obilježiti 150. obljetnicu rođenja akademika  Franje Dugana starijeg, skladatelja i orguljaša. Na programu ćemo uz Duganove skladbe, slušati i djela J. S. Bacha i H. Howellsa. Puno je lijepih poveznica vezanih za ovaj koncert. Franjo Dugan st. je 20tih godina prošlog stoljeća ravnao slavnim Oratorijskim zborom Crkve sv. Marka (1920-46.), a čiju su tradiciju nastavili Cantoresi od 1988. godine.

U nedavno obnovljenoj Župnoj crkvi sv. Martina Biskupa u Martinskoj Vesi nakon potresa su obnovljene i orgulje Mije Heferera iz 1881. –  najstarije orgulje koje su u kontinuiranoj upotrebi u Sisačkoj biskupiji. Tamo će u ponedjeljak 6. svibnja nastupiti austrijski orguljaš i improvizator Ulrich Walter, našoj publici poznat s koncerta u Žažini, na nekadašnjim orguljama u potresu stradale Župne crkve Svetog Nikole i Svetog Vida, gdje je nastupio 2012. godine na 6. festivalskom izdanju.

Nova festivalska orguljaška imena su Dubravko Ćepulić Polgar i Ursa Ljuban. Nagrađivani mladi orguljaš Dubravko Ćepulić Polgar, glavni orguljaš crkve Bezgrješnog Srca Marijina u Zagrebu i naslovni orguljaš Klape sv. Juraj Hrvatske ratne mornarice i Vojnog ordinarijata Republike Hrvatske, nastupit će uz nagrađivanog glazbenika i prof. tamburice Franju Pećarića na bisernici u utorak 7. 5. u župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog u Voloderu. Svirat će na povijesnim orguljama Antuna Šimenca iz 1863. godine.. Na programu ovog koncerta su djela Beethovena Bacha, Matza, Mozarta, Handela, Frescobaldia i dr

Iz Trogira nam dolazi orguljašica Ursa Ljuban, također ovjenčana mnogobrojnim nagradama i umjetnička ravnateljica novog festivala „Festival orgulja Trogir“ koji će ove godine tek pokrenuti. Ursa će uz trubača Ivana Đuzela, koji potječe iz poznate klase prof. Ivana Glibote iz Imotskog, nastupiti u župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog u Hrvatskoj Kostajnici. Program: Caccini, Stradella, Handel, Martini, Saint-Saëns i dr.

U nastavku festivalskog programa vraćamo se u Zagreb, u Baziliku sv. Antuna Padovanskog na sv. Duhu gdje će u subotu 11. svibnja koncert održati fantastičan trio: sjajna mlada sopranistica Marija Ticl iz Požege,  saksofonistički pedagog, komorni i orkestralni glazbenik i solist Tomislav Žužak iz Zagreba i našoj publici već poznat jedan od naših ponajboljih majstora orgulja Alen Kopunović Legetin koji uvijek iznenađuje promišljenim programima u okviru kojih imamo priliku čuti hrvatska skladateljska imena, a često i praizvedbe naših mladih skladatelja. Tako će i ove godine na programu uz djela starih majstora biti i djela hrvatskih skladatelja oca Kamila Kolba, Dalibora Bukvića, Josipa Prajza, praizvedba skladbe Alana Kljaića i dr.

Festival ćemo zaključiti u nedjelju 12. svibnja u bazilici sv. Kvirina u Sisku gdje će povodom 110. obljetnice rođenja i 60. obljetnice smrti hrvatskog svećenika, velikog skladatelja i muzikologa, dirigenta i pedagoga, Albe Vidakovića održati profesori i studenti Instituta za crkvenu glazbu Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu uz orguljaša Milana Hibšera, također profesora na institutu. Slušat ćemo studente iz klase Milana Hibšera, Mirte Kudrne i Elizabete Zalović.

Hrvatska udruga Ars Organi Sisciae ovim festivalom započinje 18. festivalsku sezonu iz koje još izdvajamo polukoncetnu izvedbu opere Nikola Šubić Zrinski koju će na samom Zrinu izvesti HVA Sv. Blaž u nedjelju 2. lipnja u 17 sati povodom otvorenja 10. Zrin festivala. Također, u Turopolju i okolici organiziramo 6. Festival drvenih kapela Sancta Barbara (30. 6. – 7.7.),  a zatim i Like Lika Festival (7. – 29. 9.) koji ćemo zaključiti u Svetištu Majke Božje od Krasna na Sjevernom Velebitu gdje će francusko-hrvatski ansambl Dialogos izvesti Juditu Marka Marulića.

18. Međunarodni orguljaški festival Ars Organi Sisciae održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija RH, a više poslušajte i u našoj emisiji "Glazbena sekunda" u ponedjeljak u 17 sati. 

Ulaz na sva događanja je slobodan.

AOS program

Radio Marija

23:30 Hrvatski program Radio Vatikana
23:45 Glazba
00:00 Lijepa naša domovino - hrvatska himna; Posvetna molitva sv. Josipu
00:03 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Svibanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.