Hranic preporuke Covid 19

 

Nadbiskup đakovačko-osječki Đuro Hranić uputio je 28. lipnja 2020. pismo svim svećenicima i vjernicima Đakovačko-osječke nadbiskupije u kojem određuje odgodu prvopričesničkih i krizmenih slavlja te upućuje na mjere zaštite za sprječavanje širenja bolesti Covid-19 na redovitim liturgijskim slavljima vjernika u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. Pismo nadbiskupa Hranića prenosimo u cijelosti.

Svim svećenicima i vjernicima Đakovačko-osječke nadbiskupije

Draga braćo svećenici, redovnici i redovnice, dragi vjernici u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji!

Nakon nedavnog ublažavanja mjera zaštite od širenja pandemijske zaraze korona virusom, svjedoci smo veoma velikog broja zaraženih u Đakovu i u Hrvatskoj. Širenju zaraze pridonijela je svakako činjenica da zaražene osobe nisu imale nijedan od simptoma zaraze, ni kliničku sliku, koja bi uputila na blagovremeno otkrivanje prisutnosti virusa te na ograničenje kontakata s drugim osobama, tako da se zaraza u svega dva dana, a prije pojave ikakvih simptoma kod prvih oboljelih osoba, već proširila na velik broj osoba.

Zahvaljujući stručnom i požrtvovnom radu djelatnika Županijskog Zavoda za javno zdravstvo i Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije, epidemioloških službi u Đakovu i u drugim središtima, ravnatelju i osoblju Kliničke bolnice Osijek te izrazito velikog broja testova provedenih u samostanskoj zajednici Milosrdnih sestara sv Križa u Đakovu, a potom i nad članovima i djelatnicima središnjih nadbiskupijskih i drugih crkvenih ustanova te sudionika krizmenih slavlja u Đakovu i u Soljanima, došlo se do jasnije slike stanja te do poduzimanja preventivnih mjera kako bi se suzbilo daljnje širenje zaraze u gradu Đakovu, na području Osječko-baranjske županije, ali i na cijelom području naše nadbiskupije.

Žao mi je što sam, na temelju savjetovanja, ponajprije na temelju mišljenja i prijedloga navedenih stručnih službi, primoran ponovno se obratiti čitavoj Nadbiskupijskoj zajednici s novim mjerama prevencije od širenja zaraze virusom Covid-19, kako slijedi:

1. Redovitost euharistijskih te drugih liturgijskih slavlja, uz poštivanje predviđenih mjera zaštite i prevencije. U svim župama Đakovačko-osječke nadbiskupije nastavljamo s redovitim euharistijskim slavljima i podjelom sakramenata, te s molitvenim i drugim okupljanjima, poštujući preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o vjerskim okupljanjima od 20. travnja 2020. (osobito o dezinfekciji ruku djelitelja prije sv. pričesti i o korištenju maske za lice za vrijeme dijeljenja sv. pričesti, kao i za vrijeme neophodnog bliskog kontakta s pojedinim vjernicima pri slavlju drugih sakramenata; o preporuci korištenja vanjskog liturgijskog prostora; o pojačanoj higijeni, dezinficiranju i provjetravanju zatvorenih prostora; o obveznoj pričesti na ruku; o poželjnoj fizičkoj udaljenosti itd.)

Želim napomenuti da trebamo biti odgovorni i poštovati preporuke HZJZ, ali i da te preporuke ne trebamo samovoljno pretvarati u krute odredbe, te se pritom pozivati na druge autoritete, osobito ukoliko se o tome nismo s njima prethodno konzultirali.

2. Odgoda svih prvopričesničkih i krizmenih slavlja na području cijele Đakovačko-osječke nadbiskupije. Zbog preventivnog suzbijanja daljnjeg potencijalnog širenja zaraze, donosimo mjeru odgode svih prvopričesničkih i krizmenih slavlja, i to na području cijele Đakovačko-osječke nadbiskupije. Mjera stupa na snagu s danom 29. lipnja 2020. Na takvu zamolbu mjerodavnih stručnih službi, i mene osobno pri donošenju ove odluke, potaknulo je sljedeće:

a) česta činjenica potpunog izostanka simptoma kod već zaraženih osoba te posljedično otežano prepoznavanje prisutnosti zaraze, a onda i zakašnjelo poduzimanje mjera fizičkog distanciranja oboljelih te drugih mjera predostrožnosti;

b) brza inkubacija virusa te veoma brzo širenje zaraze na druge osobe;

c) prvopričesnička i krizmenička slavlja su povod za povećan broj putovanja i dolazaka rodbine i drugih gostiju izvan župne zajednice te za višesatna obiteljska druženja u uvjetima koje je epidemiološki teško kontrolirati, često bez poštovanja minimalne preventivne zaštite, na što župnici ne mogu utjecati, a javnost i, vjerujem manji dio roditelja (unatoč tome što su prethodno potpisali molbu za primanje sakramenata u sadašnjim okolnostima opasnosti od zaraze) odgovornost za neželjene posljedice, bez ikakve zadrške, prebacuju na Crkvu kao instituciju i na njezine službenike.

3. Posebne mjere za mladomisnička slavlja na području Đakovačko-osječke nadbiskupije. Na području Đakovačko-osječke nadbiskupije ove godine imamo dva mladomisnika zaređena na naslov naše mjesne Crkve te nekoliko mladomisnika koji su članovi pojedinih redovničkih zajednica ili drugih biskupija. Ukoliko je ikako moguće neka se euharistija u prigodi svih mladomisničkih slavlja na području Đakovačko-osječke nadbiskupije slavi na (prigodnom) vanjskom liturgijskom prostoru, uz poštivanje gore navedenih mjera zaštite i prevencije od širenja zaraze.

Mladomisnici su za obiteljski stol tom prigodom već ranije pozvali određeni broj uzvanika. Uzvanike koji nisu u bliskom rodbinskom odnosu s mladomisnikom (kao što su npr. župljani župa đakonskog praktikuma, članovi pjevačkih zborova, domaći župljani koji nisu u posebnom prijateljskom odnosu s mladomisnikom i sl.) molimo da odmah (ili barem nekoliko dana ranije) obavijeste mladomisnika da se solidarno ustežu od sudjelovanja za obiteljskim stolom. Potičemo ih da iskoriste druge prigode za kratak susret, osobno čestitanje i znakove pažnje prema mladomisniku, vodeći i u tim prigodama računa o čuvanju svoga i mladomisnikova zdravlja te zdravlja drugih osoba.

Mladomisnike i njihove župnike molimo da vode računa o kršćanskom i crkvenom ozračju mladomisničkih slavlja i za vrijeme prigodnog svečanoga objeda, te preporučujemo da izostave svirače (posebno profanih pjesama), ples i druge nepotrebne, a ponekad čak i neprimjerene dodatke koji se postupno uvlače u mladomisnička slavlja.

Dodatak: Zamolba vlasnicima ugostiteljskih objekata. Vlasnike ugostiteljskih objekata pozivamo da pokažu maksimalno razumijevanje prema roditeljima prvopričesnika i krizmanika te prema mladomisnicima zbog iznenadnog otkazivanja obiteljskih slavlja u njihovim objektima ili zbog smanjivanja broja sudionika. Molimo ih da razumiju kako je otkazivanje slavlja ili smanjenje broja gostiju proizašlo iz poteškoća i odluka koje nadilaze njihovu odgovornost.

Sve svećenike i vjernike koji se osjećaju pogođenima ovim našim odlukama, ponizna srca molimo za razumijevanje i pribranost.

Za sve molim snagu vjerničkog predanja i povjerenja u Boga, ozdravljenje bolesnima i Božje milosrđe za našu Nadbiskupiju, Domovinu i sav svijet.

+ Đuro Hranić, nadbiskup

 

Đakovačko-osječka nadbiskupija

Radio Marija

22:10 Glazba
22:30 Upoznajmo Bibliju
22:40 Glazba
23:00 Molitva - Povečerje

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

P. Niko Bilić - uz današnje Evanđelje: Judine škude (Mt 26,14-25)

Danas, u srijedu Velikoga tjedna u središtu evanđelja stoji izdaja i Judine škude. Evanđelju po Mateju zahvaljujemo precizan podatak o 30...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.