n2403 Misa Vecere Gospodnje 01 1

Misu Večere Gospodnje dubrovački biskup Roko Glasnović slavio je s vjernicima u dubrovačkoj katedrali na Veliki četvrtak,28. ožujka.

U obredu pranja nogu kojim se podsjeća na to kako je Isus oprao noge apostolima na Posljednjoj večeri dajući im primjer sebedarja i poniznosti, biskup je oprao noge dvanaestorici vjernika koji predstavljaju cijeli Božji narod. Ove godine to su bili: Miho Lobrović, Tomislav Šiljić, Oskar Jeljenić, Niko Caput, Tonći Matijašević, Vicko Bačić, Ivan Jaković, Pero Mrnarević, Zdravko Prohaska, Maro Radović, Tonći Moretti i Jakša Zupčić.

„Svi smo oko Isusa i želimo ga zamoliti da i mi prepoznamo njegovu ljubav u našim životima, da ga slijedimo i prepoznamo kao Učitelja i Gospodina. Ako je on činio geste i čine ljubavi, i mi smo na to pozvani“, kazao je biskup uvodeći u euharistijsko slavlje.

U propovijedi je podsjetio na tekstove koji opisuju ono što se dogodilo na Veliki četvrtak s naglaskom na ustanovu euharistije. Dajući apostolima poruke i preporuke, Isus pokazuje beskrajnu ljubav prema njima. „Isusov život je sažet u glagolu ljubiti. Cijeli je Isusov život bio ljubav“, naglasio je dubrovački biskup te nastavio govoriti o gesti pranja nogu koja je učenike morala iznenaditi i koju nisu u tom trenutku mogli do kraja razumjeti.

„Isus je u odori sluge. I nije lako povjerovati da je onaj koji je u odori sluge naš Bog. Mi i dalje zamišljamo Boga kome se služi, pred kojim se moramo pokloniti. Umjesto toga ovdje se nalazimo pred novim licem Božjim koji postaje sluga čovjeku“, rekao je biskup i dodao kako je to uzdrmalo mentalitet učenika na Posljednjoj večeri i to kako nije lako prihvatiti. „U Isusovom licu vidimo Boga koji je ljubav i koji je sluga čovjeku“, nastavio je biskup objasnivši kako služenje čini da se ne osjećamo samodostatnima i to nas malo ponižava jer bismo htjeli biti sami sebi dovoljni. Bog nas je stvorio potrebnima dara drugih i bez drugih ne spoznajemo sebe, dodao je.

„Logika u koju Bog želi da uđemo je logika besplatnog služenja, besplatnog davanja i bezuvjetne ljubavi“, pojasnio je biskup Glasnović te protumačio Ivanov pogled na Isusov život. Sadržaj izvješća o pranju nogu sažeo je riječima: „Dopustimo biti prožeti, pa i kroz patnju, Isusovim božansko-ljudskim činom ljubavi kroz koji se događa čovjekovo očišćenje i oslobođenje.“

Također je naveo razmišljanje don Tonina Bella o “Crkvi pregače” kao i misli sv. Augustina o bratskoj ljubavi po primjeru Gospodina.

S biskupom su na misi suslavili generalni vikar mons. Ivica Pervan, katedralni župnik don Marin Lučić i don Slavko Grubišić, a asistirao je đakon don Petar Markić. Liturgijsko pjevanja predvodio je Mješoviti katedralni zbor. Nakon pjevanja Slave zvono u crkvi je zavezano i neće zvoniti do Vazmenog bdijenja. U procesiji nakon mise hostije posvećene na današnjem slavlju prenesene su na pomoćni oltar koji simbolično predstavlja Kristov grob i od tih čestica vjernici će se moći pričestiti na Veliki petak.

Tekst i foto: Angelina Tadić

Izvor: Dubrovačka biskupija

Radio Marija

09:00 Iz psihoterapijske, psihosomatske radionice - ur. i vod.: Ana Baotić Bisharat, spec. psihijatar, psihoterapeut
09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz sisačke biskupije – ur. i vod.: Stjepan Vego
10:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.