starost cvijet pixabay naslovna

Dragi čitatelju, mislim da je jako korisno znati što je starenje i kako se živi starost, jer svi idemo prema tome, ako nam Stvoritelj dade da dugo živimo.

Znakovi starosti
Iz svog iskustva i iz viđenju starijih osoba, želim to nekako opisati.
Čovjek stalno šmrcka, iz nosa mu često curi pa maramicom stalno briše.
Kiha, kašljuca pa i jako glasno kašlje
Iz usta mu teče i mora češće ispljunuti.
Često ga uhvati - pa mora brzo negdje ispustiti mokraću.
Teško se ustaje.
Hoda pogureno.
Često ga zaboli zub, ako nije na vrijeme sve preostale zube plombirao.
Ne čuje, ili slabo čuje. Neki to priznaju pa se ispričavaju i traže da im glasno ponove. Ali ima ih koji ne vole priznati.

Tu bih htio ispričati jednu anegdotu.

Priča se kako su se jednom našla tri prijatelja istih godina nakon dugo vremena, a bili su u istom razredu u školi. Tako pričaju o svemu, pokušavaju se sjetiti svojih zgoda i nezgoda iz školskih klupa. Jedan kaže da mora priznati da je sve zaboravio i da sve zaboravlja čak iz sadašnjeg što živi, tako se nekad dogodi da se nađe na stepenicama njihove kuće na katu, pa koji puta se nađe nasred stepenica i ne zna dali se penje ili silazi - tako stoji, ne zna kud će.

Drugi kaže da to nije ništa strašno, kod njega je još gore: nekad se drži za kakvu zahoda pa ne zna dali ulazi ili izlazi - tako stoji dok netko ne dođe.

Treći koji sluša to jadikovanje lupne šakom po stolu i kaže da je kod njega sve uredu nema problema! - ali onda kaže, „Uđite!¨“ - jer misli da je netko kucnuo na vrata a on je zaboravio da je to on puknuo šakom po stolu.

Iz ove priče može se vidjeti, da netko uviđa svoju situaciju, a drugi ne uviđaju – a to je još gore za njih.
Mnogi stari sve zaboravljaju. Ne mogu se sjetiti imena i dobro poznatih osoba.
Svi ti znakovi se očituju na razne načine i u različitim godinama.Ima sigurno i drugih znakova, kojih se ja ne sijećam, ali tko čita ovo, nadodat će iz svog iskustva.

To ja ovo pišem da se svaki koji ovo čita ispita i uvidi u kojoj mjeri je ostario.
Pitanje je samo, kad vidi te znakove što će učiniti. Hoće li odmah trčati kod liječnika i tražiti lijekove. Pravi liječnik, koji voli svoga pacijenta, reći će mu kao i moja liječnica meni: ¨To je jedna neizlječiva bolest koja je svake godine sve gora i teža - „STAROST“.


Lijekovi u starosti
Najbolji prirodni lijek je voda, ona liječi sve on što sam gore već naveo.
Osim vode koju čovjek može imati uvijek na svom stolu jesu prirodni čajevi: od metvice, koprive, kadulje, vriska.
Med isto može pomoći u mnogim problemima starosti.
Luk, osobito bijeli luk.

Osobito je u doba starosti važan lijek molitva. Stari nemaju puno obaveza, pa ima puno slobodna vremena. Ja osobno to činim preko Radio Marija. U njemu često moli se krunica, i to je lijepo razmatranje Isusova i Marijina života.

A može se moliti stojeći, hodajući ili ležeći.
U Radio Marija može pratiti slavljenja blagdana u ranim župama u kojima smo kao mladi slavili. Uz njih su lijepi primjeri svetaca koji nam svaki daje u svojoj karizmi. U Radio Mariji se nalaze lijepe konferencije o lijepim krepostima koje možemo nastojati imati.
Osim Radio Marija tu je Hrvatski Katolički radio koji daje puno duhovnoga, ali i razne vijesti iz života Crkve u Hrvata, kao i cijele Katoličke Crkve i cijeloga svijeta.
Sve nam to pomaže što bolje pripremiti za dobru smrt, za dobar prelazak iz smrtnog u vječni život, koji nam je dobri Otac nebeski pripremio - ali za koji se treba boriti.

Što je starost za društvo
U svim civilizacijama starost je uvijek nešto što se poštuje.
U svim zemljama gleda se prosječna dob ljudi. Što više ima starijih ljudi, to je znak da je u toj zemlji dobar standard za dugi život. Ovdje u Randi, gdje živim više od pola mog života, čovjek se smatra star već od nekih četrdeset godina. To je posljedica raznih bolesti a posebno gladi i slabe ishranjenosti u djetinjstvu, što se nažalost produljuje do smrti.
Problem je državi kako se brinuti za stare ljude. Oni su teret za državu, jer se puno troši za penzije i druge potrebe starih osoba. Ali to nije razlog da bi, kako neke države hoće, da se eutanaziraju stare i posebno bolesne ljude. To je protiv Božjeg zakona *Ne ubije!*

Naprotiv, treba se boriti da stari ljudi budu cijenjeni, da se iskoristi njihova mudrost koja dolazi iz njihova iskustva. Sami stari moraju biti zahvalni Bogu koji im daruje dugi život, ne bez razloga, te nastojati ga dobro iskoriste čineći dobro!

Kako neki umirovljenik reče cijelo društvo bi trebalo omogućiti starijim osobama koje su prestale raditi da budu i dalje aktivne u smislu da prenose svoje znanje i iskustva što su stekli - mladima može biti jako velika dobrobit za društvo i pojedinca.

To vam piše stari svećenik, misionar (Božjom dobrotom navršio 82 godine).

— Don Danko Litrić, SDB

don danko circle featured

Radio Marija

22:00 Obavijesti i najava sutrašnjeg programa; Molitva BDM za zaštitu
22:10 Glazba
22:30 Upoznajmo Bibliju
22:40 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.