knjiga lijecnik i dusaKršćanska sadašnjost objavila je IV. Izdanje knjige Liječnik i duša, jednog od najvažnijih djela Viktora E. Frankla. U njoj su najcjelovitije obrađene glavne teze Franklove logoterapije i egzistencijske analize, osnovni antropološki pojmovi, tumačenja temeljnih pokretačkih snaga čovjeka, koje ga, prema Franklu, nužno vode i usmjeravaju prema vrijednostima, odnosno smislu. On tvrdi da je smisao moguće naći uvijek i do „posljednjeg daška života“.


Potraga za smislom života


Ova već triput rasprodana knjiga predstavlja dopunjeno izdanje, prilagođeno novomu, ponešto prerađenomu 11. njemačkom izdanju (Ärtliche Seelsorge, Deuticke, Beč, 2005.), prvom novom izdanju toga djela nakon Franklove smrti 1997. U ovom izdanju prvi put u jednom svesku nalazimo i središnji tekst Deset teza o osobi u kojem Frankl sažima sliku čovjeka u najkoncentriranijoj formi. Te se teze ubrajaju se u temeljne filozofsko-antropološke tekstove logoterapije i egzistencijske analize: u njima je Frankl produbio dimenzionalno-ontološku sliku čovjeka, čije je dalekosežnije filozofske i antropološke implikacije sažeo u deset teza. Među ostalim, Frankl je u referatu detaljno iznio argumentirano izvođenje dvaju središnjih logoterapijskih postulata: psihoterapijski credo i psihijatrijski credo.
Kako u uvodu ističe Alexander Batthyany iz Viktor-Frankl-Instituta u Beču, ova knjiga prvo je prošireno novo izdanje Liječnika i duše koje nije preradio sam Viktor Frankl. U odnosu na prijašnja izdanja – osim u dodatku otisnute rasprave Deset teza o osobi (Frankl, 1950.) – promijenjena je sistematizacija pedeset dodataka i napomena, koje je Viktor Frankl dodao u 1., 9., i 10. izdanju Liječnika i duše. Zbog tehničko-tiskarskih razloga, u ono vrijeme napomene nisu uvrštene u glavni tekst, nego su smještene u nastavak proširenog popisa bilježaka na kraju knjige. To je umanjivalo ne samo njihovu pristupačnost nego je otežavalo i njihovu zadaću u glavnom tekstu, pogotovo stoga što je svako prošireno izdanje Liječnika i duše imalo vlastiti dodatak u kojem su Franklove napomene razvrstane prema proširenom novom izdanju, a ne prema odnosnim točkama u glavnom tekstu. U prerađenom novom izdanju napomene su prvi put ujedinjene i zajedno s bilješkama prethodnih izdanja stavljene na kraj svakog poglavlja. Kako bi se istodobno očuvao povijesni kontinuitet Liječnika i duše, bilješke su označene i izvornim brojevima.


Čovjek kao slobodno biće


U knjizi se daje sustavan prikaz psihoterapijskog sustava koji je osnovao, prikazane su i obrazložene teorijske osnove, isto tako, terapijska i klinička praksa kod psihičkih poremećaja i egzistencijskih kriza smisla. Frankl pred oči čitatelja, kao cilj, uvijek postavlja ljudsku osobu – za odgovornost sposobno, slobodno i prema smislu usmjereno biće – koju prepoznaje iza svih bolesti.
U Predgovoru novom hrvatskom izdanju, dr. Križo Katinić koji je ujedno radio redakturu teksta u pripremi novoga izdanja, zaključuje:
„Oni čitatelji koji se odluče uhvatiti u koštac s tematikom i tekstom ove knjige, koji te sadržaje protisnu kroz konkretna osobna iskustva, kroz otvorenost i neizvjesnost, kroz upitnost vlastite egzistencije – na dobrom su putu u osmišljavanju onih tijesnih životnih situacija, s pravom se nadajući čvršćem i bogatijem življenju, takvom življenju koje će zračiti pozitivnom energijom prema drugim egzistirajućim bićima i sudbinama oko sebe…“
Knjiga se može pronaći u knjižarama Kršćanske sadašnjosti ili u web knjižari.

Izvor: KS

Radio Marija

02:40 Glazba
03:30 Čitamo knjigu - Fulton Sheen: Život vrijedan življenja - 50 poticaja za otkrivanje kršćanske vizije života
04:00 Glazba
04:30 Franjina ekonomija - ur. i vod.: Katarina Bukša

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Siječanj 1932
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.