9a87b861 7c9c 4570 8bae af2a929ed652 6 4550x3413U četvrtak, 20. ožujka, Bjelovarsko-križevačka biskupija proslavila je XV. obljetnicu uspostave i ređenja prvoga biskupa, mons. Vjekoslava Huzjaka.

U Svetoj Jubilejskoj godini u kojoj se Crkva u Hrvata na poseban spominje 110. obljetnice splitskih crkvenih sabora u vrijeme kralja Tomislava, najmlađa biskupija u Hrvatskoj slavi svoj mali jubilej, petnaest godina postojanja.

Svečano Euharistijsko slavlje u katedrali svete Terezije Avilske u Bjelovaru predvodio je nadbiskup i metropolit zagrebački i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije, mons. Dražen Kutleša. Slavlju su, uz domaćeg biskupa Vjekoslava Huzjaka, koncelebrirali i uzoriti gospodin kardinal Josip Bozanić, apostolski nuncij u RH, mons. Giorgio Lingua, biskup novomeški i predsjednik Slovenske biskupske konferencije, mons. Andrej Saje, nadbiskupi mons. Hranić, mons. Uzinić, mons. Križić i mons. Zgrablić te mnogi biskupi iz Hrvatske i Vojvodine, mnoštvo svećenika domaće biskupije te svećenika iz Hrvatske i inozemstva.

U prigodnom govoru, mons. Vjekoslav pozdravio je sve okupljene. Na poseban način spomenuo se pokojnog pape Benedikta XVI, koji je svojom odlukom 05. prosinca 2009. godine osnovao Bjelovarsko-križevačku biskupiju, te tadašnjeg apostolskog nuncija u RH, danas pokojnog, Roberta Maria Cassaria.

Biskup Vjekoslav svima je poželio dobrodošlicu i izrazio zahvalnost za blizinu, molitve i pažnju. Napomenuo je kako su godine postojanja Biskupije protekle u „izgradnji Crkve Božje na veće duhovno dobro svih vjernika i svih ljudi dobre volje“ te je osobitu zahvalnost izrazio kleru, redovnicima i redovnicama, vjernicima laicima te dobrotvorima Biskupije na svesrdnom zalaganju i požrtvovnosti u vremenu postojanja Biskupije. Biskup je naveo i planove koje Biskupija želi ostvariti u budućnosti a tiču se brige za rasta u crkvenom zajedništvu i pobožnosti, obrazovanje i brige za kulturna dobra.

U prigodnoj homiliji, nadbiskup Kutleša uputio je iskrene čestitke biskupu Vjekoslavu povodom njegova biskupskog ređenja a sve vjernike Biskupije preporučio blagoslovu Božjemu. Napomenu je kako je svaka mjesna crkva, dijelom sveopće Crkve i kao Božji narodi uma nebeski značaj. Napomenuo je kako u ovom ali i u svakom vremenu Crkva ima za cilj donositi nadu i usmjeravati prema vječnosti.

Iz evanđeoskog teksta o susreti Isusa i Zakeja, mons. Kutleša osvrnuo se na motiv kuće jer kuća jednog grešnika, dolaskom Isusovim, postaje mjesto pohoda Božjega. Pozvao je sve okupljene da budu raspoloženi sa susret s Kristom koji dolazi kako bi nas otkupio.

Na kraju, nadbiskup Dražen rekao je kako je proslava petnaeste obljetnice uspostave biskupije i ređenja prvoga biskupa prilika kako bi se prisjetili dara koji smo dobili po krštenju kada smo postali dionicima Kristova tijela. Potaknuo je sve na trud oko ljubavi i gradnji hrama vlastite duše kako bi se nazidali na zaglavom kamenu Crkve.

Slavlju su prisustvovali mnogi predstavnici civilnih vlasti. Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora bio je Marko Marušić, župan bjelovarsko-bilogorski, izaslanica predsjednika Vlade bila je Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija RH. Prisustvovali su i župani, gradonačelnici i načelnici s područja Biskupije.

U Bjelovar u stigli i predstavnici svih župa Biskupije i na taj način simbolično iskazali povezanosti i jedinstvo.

Tu su bili i predstavnici Srpske Pravoslavne Crkve kao i predstavnik Evangeličke crkve u RH. Slavlju su nazočili predstavnici Hrvatske vojske, Policije, branitelja, vatrogasaca, lovca, KUD-a, školstva, zdravstva i gospodarstva.

U ime klera Bjelovarsko-križevačke biskupije mons. Vlado Bogdan i preč. Josip Stipančević čestitali su biskupu Vjekoslavu obljetnicu ređenja i predali mu dar, misnicu i mitru pripremljenu za ovu prigodu. Misnica i mitra imaju motive koji su izvedeni za plašt kojim je sveti papa, Ivan Pavao II otvorio Sveta Vrata bazilike Svetoga Petra u Vatikanu na otvorenju velikog Jubileja 2000. godine, u Božićnoj noći, 24. prosinca 1999. godine.

Na kraju slavlja, biskup Vjekoslav zahvalio se svima okupljenima a Kardinalu, nadbiskupima i biskupima uručeni su prigodni darovi, medalja pripremljena za ovu prigodu, rad akademskog kipara i medaljera, Damira Mataušića.

Izvor: Bjelovarsko-križevačka biskupija

Radio Marija

18:15 Molitva - Večernja
18:30 Svetac dana - sv. Eugen Mazenod, biskup
18:35 Glazba
18:50 Hrvatski program Radio Vatikana

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Svibanj 2025
P U S Č P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.