ZSV vjeroucitelja Aljmas 05„Jubilarna godina i hodočasnici nade” bila je tema trećeg Županijskog stručnog vijeća 2024./2025. šk. god. vjeroučitelja Đakovačko-osječke metropolije koje je održano u obliku hodočašća svih vjeroučitelja u dva marijanska svetišta – u Voćinu 14. lipnja te u Aljmašu 16. lipnja sa svrhom dobivanja potpunoga oprosta te jačanja međusobne povezanosti u molitvi, pjesmi i druženju. Svaki je vjeroučitelj mogao odabrati u koje svetište želi poći na hodočašće. Stručno vijeće organizirali su voditelji Županijskih stručnih vijeća: Tihana Petković, Ljiljana Ivanković, Vesna Hodak, Ana Marija Biršić Glibo, Jelena Matišić, Ana Volf, Marina Živić, Jelena Sremac Glibušić, Sanja Kopunović Legetin, Julijana Mađarić, Mirjana Đurašinović, Matko Ujvary Cseh i Dalibor Velički uz podršku predstojnika katehetskih ureda dr. sc. Teute Rezo iz Đakova i mr. sc. vlč. Marijana Pavelića iz Požege te uz koordinaciju više savjetnice za vjeronauk Ankice Mlinarić u Agenciji za odgoj i obrazovanje Podružnice Osijek.

Prvi dio programa u oba svetišta započeo je molitvom radosnih otajstava krunice koju su predvodili vjeroučitelji te se nastavio predavanjem o temi Jubilej kao dar Crkvi i govor teologije nade – „Nada ne razočarava“ (Rim 5,5), pokorničkim bogoslužjem, sakramentom pomirenja te euharistijskim slavljem.

Aljmaško svetište i crkvu Gospe od Utočišta okupljenima u Aljmašu predstavio je župnik dr. sc. vlč. Tomislav Ćurić koji je u Aljmašu predvodio i euharistijsko slavlje u koncelebraciji s p. Borisom Jozićem, dr. sc. vlč. Ivanom Benakovićem te vlč. Dejanom Čaplarom.

Spomenuto predavanje o temi Jubileja i teologije nade iznio je dr. sc. vlč. Ivan Benaković, profesor na KBF-u u Đakovu. Prof. Benaković je u središte svog razmatranja stavio nadu, pojam kojega ne nalazimo u evanđeljima, nego u Pavlovim poslanicama. Vlč. Benaković je istaknuo kako je sam Krist temelj nade, a Jubilarna godina ima za cilj dovesti čovjeka u osobni kontakt s Kristom. Vraćajući se na tekst iz poslanice Rimljanima, predavač je objasnio što znači biti opravdan vjerom te kako današnji čovjek teško prihvaća milost, dar i stalno je pod pritiskom kako sam mora zaslužiti i nešto napraviti da bi bio opravdan. Umjesto toga, potrebno je staviti se u Božju prisutnost, primiti besplatan dar pomirenja u sakramentu ispovijedi u kojoj je Krist svijet sa sobom pomirio. To nije snaga koja dolazi od čovjeka i njegovih zasluga, nego od Boga. Vjeroučitelji su nositelji Evanđelja kroz nastavu, svoj kolektiv, kroz međuljudske odnose i imaju dragocjenu priliku djecu i mlade odgajati u ljudskosti i skladnim međuljudskim odnosima. Vlč. Benaković naglasio je zajedništvo kao temeljnu vrijednost ljudskosti, a za nju je potrebno uvijek iznova praštati i tražiti oprost.

Poticajne riječi o stvarnosti Božjeg milosrđa u sakramentu pomirenja uz pokorničko bogoslužje uputio je p. Boris te naglasio kako je sakrament ispovijedi darovan čovjeku radi susreta s Bogom i kako samo Duh istine može uvoditi čovjeka u svu istinu. Važno je postupno i polako dati se uvoditi u istinu, a ponekad se vjeroučitelji mogu naći u zamci kako već sve znaju o Bogu te da im nije potrebno ništa više. P. Boris uveo je vjeroučitelje u ispit savjesti prema 12 plodova Duha Svetoga, kroz življenje ljubavi, radosti, mira, strpljivosti, velikodušnosti, poslušnosti, dobrote, krotkosti, vjernosti, blagosti, suzdržljivosti i čistoće u svakodnevici života.

U prinosu darova vjeroučitelji su prinijeli sveto Pismo, krunicu, udžbenike, sidro, svijeću te kruh i vino želeći osvijestiti važnost svoga poslanja u naviještanju Božjega kraljevstva vjeroučenicima u javnom sustavu odgoja i obrazovanja za čiji uspjeh mole Božju pomoć. Na kraju misnog slavlja molile su se zajedničke molitve za dobivanje potpunoga oprosta te je uslijedio odmor za okrjepu.

U drugom dijelu stručnog vijeća vjeroučitelji su posjetili Memorijalni centar kojega im je predstavio župnik Ćurić, ujedno zaslužan za preuređenje skloništa u muzej prije dvije godine i na kraju je uslijedio posjet Zajednici Cenacolo gdje su ih dočekali članovi aljmaške bratovštine Gospe od Utočišta i njihov duhovnik vlč. Ivan Jurić. Nekoliko članova Zajednice iznijeli su svoja svjedočanstva prijelaza iz tame u svjetlo što je vjeroučitelje posebno dotaknulo. Kao podršku na putu njihova života, vjeroučitelji su velikodušno sudjelovali u dobrovoljnoj akciji različitih prehrambenih i higijenskih potrepština za aljmašku kuću Zajednice Cenacolo.

U svojim osvrtima i evaluaciji stručnog vijeća, vjeroučitelji su iznijeli svoju radost i zadovoljstvo svim ponuđenim sadržajima i doživljenim susretom s Bogom i ostalim vjeroučiteljima iz cijele metropolije.

 

Izvor: Đakovačko-osječka nadbiskupija

Radio Marija

20:40 Glazba
21:00 Ispovijest vjere Hrvata katolika
21:01 Ljubav zove - emisija zajednice "Omnia Deo"; tema: Hospicij - ljubav za umiruće; gošća: s. Leopolda Ivković, ravnateljica riječkog hospicija “Marija K. Kozulić”; ur. i vod.: don Marko Pavlinović
22:00 Najava sutrašnjeg programa; Molitva BDM za zaštitu

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva Anđeo Gospodnji

Svakoga dana u 12:00 h molimo Anđeo Gospodnji - u zajedničkoj molitvi prisjetimo se trenutka kada je Blažena Djevica Marija rekla svoje "Da!" Božjem planu...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Srpanj 1031
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.