Immaculate Heart of Mary web
Nastojeći upoznati lik i djelo hrvatskog blaženika i mučenika, svećenika Miroslava Bulešića, na službenim stranicama vicepostulature naišla sam na sljedeću informaciju: „Na blagdan Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije 1942. godine, u bazilici sv. Petra osobno je sudjelovao kod Papine posvete svijeta Bezgrješnom Srcu Marijinu.“

U svjetlu nedavne Posvete Rusije i Ukrajine Bezgrješnom Srcu Marijinu koju je učinio Papa Franjo 25. ožujka na blagdan Blagovijesti, dala mi je ova informacija iz životopisa našeg Blaženika razmišljati. Nastojala sam pronaći više informacija o ovoj Prvoj posveti svijeta Bezgrješnom Srcu Marijinu koju je učinio ondašnji Sveti Otac Pio XII. No, datumi se ne slažu. Razni portali koji spominju ovu Prvu posvetu hrpimice spominju kao datum 31. listopada. Nije ideja ovog kratkog osvrta istraživati točan nadnevak posvete, iako je vrlo bitan, jer je riječ o PRVOM činu posvete svijeta Srcu Marijinu od strane Poglavara Katoličke Crkve. Takvi datumi se moraju pamtiti. I proslavljati. A ako je riječ o Posvetama – obnavljati! Ne obnavljamo li i krsne zavjete, ne sjećamo li se rado i obilježavamo rođendane, razne godišnjice, obljetnice, osobito one „okrugle“? Nije li to prilika za radost i podsjetnik Kome pripadamo i kamo idemo? Tako je i ova  godina 2022. prilika za radost radi Prve posvete svijeta Bezgrješnom Srcu Marijinu jer – evo malo i već je na izmaku – riječ je o 80. obljetnici te Posvete koju je trebalo na osobit način obilježiti i u cijeloj Crkvi i u mjesnoj Crkvi u Hrvata. Možda se na određen način Providnost i pobrinula da se ova obljetnica obilježi Posvetom Rusije i Ukrajine (i svijeta) koju je ove godine  učinio Papa Franjo.

No, da ne ostane ne zabilježeno ili barem još jednom naglašeno, jer nekako se „stidljivo“ kroz vjerske portale i tisak ponegdje spomene – ove godine se obilježava i 105. obljetnica Fatime tj. Gospina ukazanja Luciji, Jacinti i Franji. Njima se, a preko njih i cijelome svijetu, „predstavila“ kao Kraljica Svete Krunice i izričito tražila da Sveti Otac posveti Rusiju Njezinu Bezgrješnom Srcu. Sve ove informacije nisu bez značaja, štoviše itekako Providnost kroz njih snažno progovara, a Duh Božji nas podsjeća na važne stvari i obljetnice naše vjere. Da se vratim na prvotnu konstataciju i našeg blaženika Bulešića. Previdom ili Providnošću, tamo se spominje kao datum Prve Posvete svetkovina Bezgrješnog Začeća BD Marije tj. 8. prosinca. Potičem Crkvu u Hrvata i naše oce biskupe, Hrvatsku Biskupsku Konferenciju, i razmišljam kako bi bilo lijepo, korisno i Bogu ugodno o ovoj obljetnici razveseliti Gospodina obnovom posvete Hrvatske/hrvatskog naroda Srcu Njegove Prečiste Majke… Na upite tijekom 2020. da se učini Posveta hrvatskog naroda, vjernička javnost dobila je odgovor i izjavu o. nadbiskupa Želimira  Puljića, tada u svojstvu predsjednika HBK: „Hrvatski biskupi u siječnju 1992. godine posvetili su hrvatski narod Prečistom Srcu Marijinu. Prigodnu molitvu sročio je i izmolio skupa s biskupima sluga Božji kardinal Franjo Kuharić, 15. siječnja 1992. godine.“

I zanimljive li, opet, podudarnosti! Ili Providnosti: Ove godine se navršilo i 30 godina Prve posvete hrvatskog naroda Prečistom Srcu Marijinu. Ne gori li nam srce da proslavimo ovaj naš „nacionalni“ jubilej, odnosno sve ove jubileje:
- 105. godišnjicu ukazanja Gospe u Fatimi
- 80. godišnjicu Prve posvete svijeta Prečistom Srcu Marijinu u Rimu po rukama Svetog Oca Pia XII.
- 30. godišnjicu Posvete hrvatskog naroda Prečistom Srcu Marijinu.

I da proslavu ovih predivnih jubileja naši oci biskupi Crkve u Hrvata učine baš na datum koji se spominje u životopisu našeg blaženika Miroslava Bulešića – 8. prosinca na svetkovinu Bezgrješnog Začeća BDM! Ne bi li to bila beskrajna radost na Nebu, a i ovdje na zemlji među vjerničkim pukom. Ako 2020. godina, kada je žarka želja i upit hrvatskih vjernika išao prema Episkopatu, nije bio možda „trenutak“ za Posvetu/obnovu Posvete, po svemu se čini da bi 2022. godina bilo krajnje vrijeme! Jer, ovakve tri obljetnice ne obilježiti i ne proslaviti svečano, i ne učiniti obnovu Posvete hrvatskog naroda Prečistom Srcu Marijinu bio bi uistinu velik propust.


Tekst: Marija Vuković

Foto: By Diana Ringo - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35326615

Radio Marija

02:40 Glazba
03:30 Čitamo knjigu - Fanija Jelinčić: Riznice srca
04:00 Glazba
04:30 Nadom nošeni - tema: Zarazne bolesti; gošća: prof. dr. sc. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb; ur. i vod.: Krešimir Lovrić, dr. med.

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Pjevana krunica za nerođene - svake nedjelje u 15:15 h

Tko pjeva, dvostruko moli - svake nedjelje u 15:15 h u našem je molitvenom programu pjevana krunica za nerođene. Pridružite nam se u zajedništvu...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 2024
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.