Dobro nam je znano da ni Marija, ni Josip, ni pastiri, ni tri kralja na prvi Božić u povijesti, pravi Isusov rođendan, nisu kitili bor ili jelku niti palili lampice. Zašto onda mi kitimo bor, je li to neki poganski običaj?

Običaj kićenja bora najvjerojatnije potječe od protestanata, a oni su ga, opet samo vjerojatno, preuzeli od pogana. Prema najstarijoj legendi, sv. Bonifacije je u 8. st. naišao na germansko pleme koje se pod hrastovim drvetom spremalo žrtvovati dijete njihovu bogu Toru. Došlo je do borbe između Tora i Bonifacija u maniri Marvelovih akcijskih filmova, ali Torov čekić nije mogao ništa protiv biskupskog štapa. Nakon pobjede, Bonifacije je uzeo sjekiru, zazvao Isusovo ime i jednim zamahom sasjekao stablo i spasio dijete. Kad je stablo palo, iza njega se nazirala malena jelka. Bonifacije je to uzeo kao simbol pravog Boga čiji su listovi vazda zeleni i nikad ne umiru.

Ipak, konkretnijih podataka o kićenju jelke imamo tek od 16. st., a prema nekima je upravo Martin Luther taj koji je započeo s kićenjem. U svakom slučaju, luterani su tog stoljeća u katedralu smjestili okićenu jelku. S vremenom joj se počelo dodavati sve više ukrasa, lampica te konačno i betlehemska zvijezda. Isprva su katolici bili nenakloni ovom običaju, ali preko višeg sloja društva običaj je prihvaćen i među njima. Zbog svog snažnog kršćanskog obilježja, kićenje jelke ili bora bilo je zabranjeno u Sovjetskom Savezu.

Zanimljivo je također da se običaj ukrašavanja drveta može pronaći u kršćanskim zajednicama koje nisu imale nikakav doticaj s protestantizmom ili Germanima. Prema jednoj tradiciji radilo se o korištenju grana i grančica kao simbolima za sv. Bazilija, za kojeg se vjerovalo da je imao veliku bradu. Prema drugoj radilo se o svojevrsnom prikazivanju grančica i plodova oraha, jabuka, kruščića, korica naranče…, s nadom da iduće godine Bog pomogne da polja opet rode dobrim plodom. Slično kao što dan-danas obilježavamo Dane kruha ili palimo krijes.

Ipak, najjasniji kršćanski korijen kićenja drveta svakako je poveznica s drvom života iz Edenskog vrta. Budući da je na Badnjak 24. prosinca spomendan Adama i Eve, ukrašavanjem drveta raznim plodovima nastojalo se uprizoriti rajski ugođaj. U kršćanskom se simbolizmu zatim to drvo života povezuje s drvetom križa kojim nas je Isus otkupio od smrti. Stoga božićno drvce nije tek puka dekoracija, već poticaj na razmišljanje o Božjem planu spasenja koje kao da je razapeto između dva Adama, onog iz Edena i onog koji visi na križu koji nam osvjetljava put u vječni život, novi Eden. Zato drvce i ukrašavamo lampicama. A da smo svime time zaista uspjeli stvoriti rajski ugođaj najbolje osjete djeca, ali čak i odrasli osjećaju da je ovo vrijeme nekako posebno.

Običaj je da se kićenju pristupa na Badnjak, a drvce se iznosi na Sv. tri kralja. Naravno, ništa od navedenog nije obvezatno. Najvažnije je u svoj toj raskoši ne zaboraviti na samog slavljenika Isusa. Poanta je došašća i božićnog vremena pripremiti se na njegov drugi dolazak, radosni što nas je otkupio i pokazati ljubav prema bližnjima.

Tekst: 

Preuzeto s: Vjera i djela - Portal katoličkih teologa

Radio Marija

12:15 Je’n – dva - tri i ... djeco, a sada vi! – emisija dječje glazbe
13:00 Čitamo knjigu - Alfred Schneider: Mariologija
13:30 Obavijesti i najava programa
13:45 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Prvi dan devetnice Duhu Svetomu…

ALFONS MARIJA LIGUORIDEVETNICA DUHU SVETOMU Devetnica u slavu Duha Svetoga je među svima važnija, jer ona je prva održana od svetih Apostola i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Svibanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.