1671751361600 1024x575

U dječjem vrtiću Brat Sunce u Šibeniku, 20. prosinca 2022. godine održan je predbožićni susret za roditelje na temu Kako živjeti obiteljski duh? Na kratkom ali vrlo sadržajnom predavanju svećenik don Ivan Terze, potaknuo je, nas roditelje na promišljanje o svakodnevnim izazovima kojima se susrećemo u obitelji, bilo u odnosu između muža i žene bilo u odnosu majke i oca prema djeci odnosno odgoju djece. Iako je neupitna činjenica da svatko od nas voli svoje dijete/ djecu ljubavlju koja ne stane u riječi i da svi stremimo tome da obitelj živi u skladu, radosti i ljubavi, izazovi svakodnevice: kao što je osiguranje materijalne egzistencije, društvo koje je nametnulo brz način života u kojem nam svima nedostaje vremena, prevelika izloženost informacijama, sve to i brojne druge strane modernog vremena nam odmažu u stvaranju i njegovanju obiteljskog duha koji je jako važan čimbenik za život zdravih obitelji. U tom smislu, don Ivan je istaknuto kako je obiteljski duh jako važan u odgoju djece i ima veliki značaj za brak. Uloga roditelja je nezamjenjiva u odgoju djece. Unatoč tome, ta se uloga danas sve više pokušava prebaciti na ustanove najčešće škole ili predškolske ustanove… Pa tako djeca nakon nastave i/ili vrtića imaju razne aktivnosti na kojima ih odgaja i vodi netko drugi, ne roditelj koji bi trebao biti ključan… Don Ivan pri tome ne stavlja poantu na to da djeca ne bi trebala ići na dodatne aktivnosti i stjecati nova znanja i vještine već naglasak stavlja na činjenicu da u stalnoj strci s vremenom zbog prenatrpanih rasporeda roditelja i djece u tom rasporedu nema obiteljskog duha.. Ne izdvajamo vrijeme za biti s djetetom i/ili djecom a upravo to je ono što našoj djeci najviše treba i što ih hrani i stvara dobra sjećanja, što ih ispunjavao i čini danas djecu potpunim i jakim osobama u budućnosti.
Društvo je postalo “tekuće društvo”. Nema više čvrstih vrijednosti koje su postojale u generacijama naših roditelja ili baka i djedova kada je sve bilo jasno određeno, postojalo je vrijeme za posao i vrijeme za obitelj…Došlo je do zamjena uloga pa se tako djecu često odijeva kao da su odrasli dok istovremeno njihovi roditelji doživljavaju drugu mladost što se ne rijetko onda odražava i na stil odijevanja koji je nekad ekstremno mladenački a ne odgovara roditeljskoj ulozi. Djeca do 5 godine u većini izvrsno barataju s korištenjem mobitela i sličnih uređaja često spretnije od svojih roditelja a pogotovo baka i djedova. Uz zamjenu uloga koja je nastupila kao posljedica modernog društva, nametnut je i brz tempo života, posao roditelja koji osigurava egzistenciju iziskuje sve više vremena a usporedno s time sve je manje vremena za vidjeti se, biti zajedno., a to je loše za bračnu ljubav i vodi u suživot kao neku naviku u kojoj nema bračne bliskosti. Don Ivan je naglasio da se u brak ulaže na početku te da da sve što sada uložimo u naš brak u kvalitetu tog odnosa kasnije će se vratit višestruko u pozitivnom smislu. Stoga je neophodno pronaći vremena za zajedničko vrijeme muža i žene, makar par sati u mjesec dana te da su najčešći razlozi ” nemam vremena” ili ” nemamo kome ostaviti djecu” samo izlike koje zapravo govore da se ne trudimo dovoljno.
Kako probuditi ili postići obiteljski duh, alati koji mogu pomoći…Prva stvar BIT PRISUTAN. Znači miješati se u stvari svoje obitelji…Otac je glava obitelji vođa duhovnik, glava… Ne može doć doma s posla i odmarati jer se umorio na poslu dok djeca okolo razbijaju. Žena ne smije pokazivati nepoštivanje prema mužu. Taj brak je onda gotov. Žene mogu raditi pet poslova odjednom i to vrlo uspješno, muževi ne mogu nego jedno po jedno i to je razlika u mozgovima i zato dolazi do nerazumijevanja.
Druga stvar UZAJAMNO SE Voljeti… Ljubav mora biti dvosmjerna i za obiteljsku sreću su svi odgovorni… Zajedno raditi kao obitelj, ne podjela poslova… Djeca će se uvijek sjećati nečega što smo kao obitelj radili zajedno, u istom cilju.
Treće KOMUNIKACIJA kao vrlo važna stvar.. Mnoge probleme može riješiti komunikacija. Roditelji bi trebali razgovarati s djecom a ne govoriti djeci. Svaki put kad dijete napravi nered ili pokaže problematično ponašanje (izbjegavanje škole) ono viče da nije dobro i traži pomoć. Tada sankcija ili kazna ne smije biti naš odgovor nego slušati i pomoći tom djetetu.

1671748930715 1

Ako se nađemo u situaciji da moramo kaznit svoje dijete to govori da smo mi pogriješili jer nismo prevenirali da dođe do ponašanja koje sada rješavamo kaznom.
Sljedeće je OPROST kao bitan dio izgradnje dobrog obiteljskog duha. Oprostit znači ne izvlači iz ladica to što smo jednom oprostili. Znači više nikad ne spominjat.
SLAVLJA. ne bismo trebali slati djecu da slave rođendane u igraonicama jer neovisno o tome u kakvim kućama i stanovima živjeli nezamjenjivo je ono što majka pripremi za rođendanski stol i atmosfera koja vlada u obitelji. Test će biti i proslava ovog Božića hoće li on proteći u zajedničkom druženju ili možda društvenoj igri… Ili će se nakon mise i ručka svatko priključiti na svoj mobitel… Krojite svoju sudbinu svakim od ovih načina…

Nakon predavanja koje je bilo aktualno i zanimljivo, roditelji su izrazili želju za ponovnim susretom.

Za vrijeme predavanja, djeca su zajedno s odgojiteljicama kitila bor u vrtiću, ukrasima što su ih napravile njihove male vrijedne ruke.

Uslijedilo je iznenađenje za roditelje, mali božićni koncert. Sudjelovala su djeca svih odgojnih skupina, a glazbena pratnja je bio prof. Boris Plazibat na klarinetu i gitari i odgojiteljica Branka za klavirom, uz „dirigentsku palicu“ odgojiteljice Mirjane i uključenost odgojiteljica, Maje, Mariete, Ane i s. Anite u cjelokupnu izvedbu i organizaciju. Uz ples, stihove o malenom Isusu, raspjevani dječji zbor i mali solisti unijeli su radost i oduševljenje kod svih prisutnih. Predbožićni susret i druženje završili smo uz čašćenje fritulama i slatkišima.

Izvor: Šibenske Franjevke

Radio Marija

00:30 Snaga Hrvatske - tema: Ratni put virovitičkih Kumova; gost: Josip Đakić, bivši zapovjednik prve pješačke satnije; ur. i vod.: Božidar Biondić
01:30 Glazba
02:15 Krunica - Otajstva svjetla
02:40 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Prvi dan devetnice Duhu Svetomu…

ALFONS MARIJA LIGUORIDEVETNICA DUHU SVETOMU Devetnica u slavu Duha Svetoga je među svima važnija, jer ona je prva održana od svetih Apostola i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Svibanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.