DSC08887

U organizaciji Nacionalnog ureda za katoličke škole održan je 25. siječnja 2023. u prostorima Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu redovni godišnji susret predstojnika biskupijskih ureda za katoličke škole te ravnatelja katoličkih škola u Republici Hrvatskoj.

Susret je započeo molitvom trećeg časa. Potom je predstojnik Ureda Ivica Žuljević pozdravio požeškog biskupa Antuna Škvorčevića, predsjednika Vijeća HBK za katolički odgoj i obrazovanje kao i sve predstojnike i ravnatelje te im zahvalio za dolazak i požrtvovnost kojom se posvećuju katoličkim školama.

Polazeći od kratkog ulomka iz 1. Pavlove Poslanice Timoteju, pročitanog u molitvi Trećega časa, biskup Antun je spomenuo kako bi se očekivalo da Apostol pritisnut mnogim nevoljama o njima piše svome učeniku Timoteju. No, on zahvaljuje Isusu Kristu što mu daje snage i što ga je smatrao vrijednim povjerenja kad ga je postavio u službu da bude njegov navjestitelj. Evanđelje je tako važna stvarnost da sv. Pavao poziva Timoteja neka se zajedno s njime »zlopati« u njegovu naviještanju, kazao je biskup. Podsjetio je ravnatelje da su biskupi kao članovi zbora apostolskih nasljednika prvi pozvani biti navjestitelji evanđelja a da su se oni svojom službom u katoličkim školama zajedno s drugim djelatnicima opredijelili biti njihovi suradnici u naviještanju Isusa Krista mladim naraštajima. Istaknuo je da im je povjereno najdragocjenije što imamo u Hrvatskoj, a to su djeca i mladi. Nijedno dijete nije plod slijepog slučaja, nego je djelo Božjeg nauma, biće iza kojega stoji Božja ljubav, te stoga njihov odgoj i obrazovanje imaju sasvim posebno značenje, ustvrdio je biskup. Pozvao je ravnatelje da se svaki od njih osobno i svi zajedno utvrde u svijesti dostojanstva njihova odgojnog poslanja i da ga nastoje vršiti s još većim žarom i požrtvovnošću. Rekao im je kako nas Pavlov primjer zahvaljivanja Isusu Kristu za dar i dostojanstvo poslanja podsjeća na to da uvijek trebamo biti pozitivni u pristupu služenju djeci i mladima te da smisao ni ovog susreta nije u tome da se bavimo problemima koje susreću ravnatelji u svojim školama, nego da u svjetlu vjere, radosti i zahvaljivanju raspravljamo prvenstveno o načelima, po kojima ćemo pristupati rješavanju konkretnih pitanja i problema. Zahvalio je ravnateljima za sva njihova požrtvovna i plemenita nastojanja u katoličkim školama, napose predstojniku i tajniku Nacionalnom uredu za katoličke škole. Čestitao je predstojniku Ivici Žuljeviću što su mu hrvatski biskupi iskazali povjerenje izabravši ga ponovno na petogodišnji mandat u spomenutoj službi. Biskup je potom Izvijestio ravnatelje o susretu članova Stalnog vijeća HBK s predsjednikom Vlade Republike Hrvatske Andrejom Plenkovićem, održanom 28. studenog 2022., na kojem je među ostalim bilo riječi i o katoličkim školama. Podsjetio je na provedbeni Ugovor, koji su Vlada RH i HBK potpisale 2011. godine na temelju Međunarodnog Ugovora između RH i Svete Stolice o suradnji na području odgoja i kulture, te istaknuo kako je taj Ugovor u međuvremenu zastario u nekim svojim dijelovima, te je na spomenutom susretu dogovoreno da se izradi novi. Stoga je zamolio ravnatelje da se uključe u njegovo oblikovanju, tako što će u sljedećih tjedan dana dostaviti Nacionalnom uredu u Zagrebu pitanja za koja bi valjalo u novom Provedbenom Ugovoru izraditi načelna rješenja.

U nastavku susreta Snježana Mališa s Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu detaljno je predstavila Program edukacije za stjecanje kompetencija za rad u katoličkoj školi. Navedeni projekt nastao je u suradnji Hrvatskog katoličkog sveučilišta i Nacionalnog ureda za katoličke škole a njegov cilj je omogućiti djelatnicima katoličkih škola stjecanje znanja, vještina i kompetencija s ciljem unapređenja intelektualnog i duhovnog razvoja koji su preduvjet kršćanske i ljudske zrelosti, a pridonijeti će kvaliteti rada nastavnika i djelatnika katoličkih škola. Program će se provoditi u četiri regionalna centra tijekom tri vikenda na teme: Biblija, Crkva u svijetu, Katolički moral i etika s ukupno devet obveznih i šest izbornih predmeta.

Jedna od tema dnevnog rada bila je i dogovor o stručnim skupovima i drugim događanjima u (su)organizaciji Ureda tijekom 2023. godine a to su Godišnja formaciji svih djelatnika katoličkih škola koja će se održati 10. i 11. ožujka 2023., u Šibeniku i Vodicama, zatim sportska natjecanja katoličkih srednjih škola 21. i 22. travnja u Sinju te Smotra glazbenih i scenskih aktivnosti katoličkih osnovnih škola 13. svibnja 2023. koja će se održati u Varaždinu. Sastanak je završio zajedničkim druženjem uz domjenak.

Izvor: Požeška biskupija

Radio Marija

02:40 Glazba
03:30 Čitamo knjigu - Antonia Salzano Acutis: „Tajna moga sina“ – Carlo Acutis, očima svoje majke
04:00 Glazba
04:30 Iz baštine grkokatolika - tema: Uskrsno slavlje; ur. i vod.: o. Danijel Hranilović

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja - homilija apostolskog nuncija mons. Giorgia Lingue

Na Veliku subotu u 18:30 h i u nedjelju u 9:00 hu našem je programu Riječ Gospodnja – homilija apostolskog nuncija mons. Giorgia Lingue. Čitanja: Dj...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Srpanj 2028
P U S Č P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.