Svečano misno slavlje s blagoslovom obnovljenih orgulja u Župi Presvetog Srca Isusova u Zagrebu (Klinički bolnički centar Sestara milosrdnica) u nedjelju 19. veljače predvodio je pomoćni zagrebački biskup mons. Ivan Šaško u zajedništvu s domaćim župnikom vlč. Ivicom Zlodijem, o. Stjepanom Fridlom i fra Antom Crnčevićem.
 
"Rijetke su prigode u životu jedne župne zajednice kada ju okuplja radostan događaj blagoslova orgulja koji ne govori samo o glazbi, nego još više o zajednici vjernika koji su se založili da orgulje budu dio ove crkve, da Crkva ima važan dio svoga glasa, melodije, radosti slavlja otajstva spasenja", istaknuo je biskup Šaško u uvodu i nadodao zahvalu i čestitke "svima onima koji su pridonijeli obnovi ovih skoro stoljetnih orgulja: od župnika preko odgovornih u mjerodavnim državnim i gradskim ustanovama do onih koji su svojim umijećem izvršili stručan, orguljarski posao, s nadom da će ta obnova pokazati i svoju kakvoću i trajnost."
Tumačeći Evanđelje biskup Šaško u homiliji je istaknuo da je "kršćanstvo suprotnost nasilju, ali nije uspavanost i pomirenost s nasiljem koje pogađa ljude. Kršćanstvo nije neka religija robovanja niti nijekanja radosti življenja, nego ponuda i dar slobode, čak i pred zlom, tako da ljudi mogu prekinuti spiralu nasilja. Isusu je važno da ne budemo i ne djelujemo iznutra poticani nasiljem, nego da budemo slobodni i da živimo iz uvjerenja. Preduvjet tomu je dar Božjega mira u nama za koji molimo."
Biskup Šaško je uz prigodu blagoslova orgulja naglasio i povezanost glazbe s kršćanskom kulturom istaknuvši da "glazbene ljestvice imaju sedam, odnosno osam temeljnih tonova, oktavu. Naša kršćanska kultura, građena na biblijskoj, židovskoj kulturi, živi upravo na takvim osnovama i stupnjevima. A koji su njezini tonovi? U Bibliji i u životu Crkve naći ćemo više sličnih podudarnosti počevši od sedam dana Stvaranja do Knjige Otkrivenja, gdje se spominje sedam: Crkava, anđela, truba, pečata i zvijezda. U crkvenoj rasporedbi sedam je svetih sakramenata, sedam je glavnih grijeha, sedam je darova Duha Svetoga. Taj se broj vidi i u broju osam, u evanđeoskoj oktavi Blaženstava, u novome danu, u vječnosti koja dolazi nakon sedam dana prolaznosti. Spominjem to zbog toga, jer se u današnjemu evanđelju nalazi niz glagola, poput tonova Kristove pjesme: ljubite, molite, blagoslivljajte, okrenite obraz, prepustite, posudite, pođite i: budite savršeni."
"Crkvena i liturgijska glazba, ako nije usklađena s liturgijskim slavljem, ako nije praćena oduševljenjem za Krista; ako nije istinska molitva srca, nalik je odjeku praznine; izvanjski sjaj koji se brzo gasi", istaknuo je propovjednik i nadodao da je "liturgijska glazba uvijek molitva. Ne iznošenje dokaza, ne suprotstavljanje, ni nadglasavanje i uvjeravanje. Ona je obraćanje Bogu; govor Bogu, a ne u prvome redu govor o Bogu."

Biskup Šaško rekao je da "glazba ujedno nadilazi granice zemaljskoga i upućuje nas na pravi, božanski izvor. Iznimna raznolikost tonova, registara, boja i jačina zvukova, od sasvim tihoga (pianissimo) do snažnih fortissima koji ispunjaju prostore crkava, pokazuje nadmoć toga instrumenta, čak i onda kada je manjih dimenzija. Orgulje uspijevaju biti nositelji svakoga događanja u ljudskome životu te nas i time podsjećaju na veličinu i Božje veličanstvo."
"Uz dobru glazbu uči se i druge vrijednosti. Prečesto smo izloženi agresivnoj glazbi, bez plemenitosti na koju nas poziva Bog. I uvijek se sjetite da životnu melodiju ne možemo odsvirati sami i da je na početku i na završetku uvijek isti skladatelj i dirigent – Bog Stvoritelj, milosrdni Otac i njegov Duh koji nam daje disati, i u orguljske cijevi našega života udahnjuje vječnost, kada nas pritisnu zemaljske brige i kada se umorimo", zaključio je biskup Šaško.

Pjevanje su animirale sestre milosrdnice sv. Vinka Paulskog uz orguljašku pratnju Marka Đurakića.

Radio Marija

21:01 Odgoj za ideale – emisija zagrebačkih bogoslova – tema: Bratstvo i prijateljstvo; gosti: Krešimir Haramija, bogoslov V. godine i Mato Zirdum, bogoslov IV. Godine; ur. i vod.: Jurica Klanfar, bogoslov V. godine
22:00 Obavijesti i najava sutrašnjeg programa; Molitva BDM za zaštitu
22:10 Glazba
22:30 Upoznajmo Bibliju

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.