pepelnica 2023 Si

Misno slavlje s obredom pepeljanja na Čistu srijedu ili Pepelnicu 22. veljače, u katedrali svetog Jakova u Šibeniku, predvodio je šibenski biskup Tomislav Rogić. Koncelebrirao je i katedralni župnik don Krešimir Mateša i župni vikar don Šime Pleadin. Slavlje je završilo pjevanim Povečerjem.

Korizma je sveto i ozbiljno vrijeme, posebno odvojeno za Boga. Priprema u kojoj vjernička duša otkriva koliko ju je Bog ljubio kad je dao svoga Sina za naše spasenje. Korizma je vrijeme našeg traženja odgovora na Božju ljubav. U čemu želimo Boga više slušati nego do sada, nego u svakodnevnoj kolotečini kojoj znamo podleći? Želimo li više s Njime razgovarati – moliti se – s pouzdanjem da nas čuje, sve mu povjeriti i više se u Njega pouzdati? Odlučnijim korakom slijediti Kristove stope, evanđelje, u ljubavi prema Bogu i bratu čovjeku pored sebe. Otuda i želja da se vježbamo u odricanju i dobrim djelima, te da nađemo pravi put obraćenja i promijenimo svoje loše navike, postanemo bolji. Korizma poziva na obraćenje, promjenu srca i ponašanje, čišćenje nutrine koja se odražava u promjeni vanjštine. Prepoznati darove, prepoznati milosti, Božja dobročinstva, traži da iznova otkrijemo zahvalnost i da nas ta zahvalnost pokreće da i sami postanemo odraz Božje dobrote, pomoći, oproštenja prema drugom čovjeku, prema bratu i sestri pored nas. Na tu nas preobrazbu, obraćenje, poziva sveto vrijeme Korizme, poručio je biskup Rogić u homiliji.

Naglasio je kako je jasan poziv: Vratite se Gospodinu, kud god da ste odlutali, kako se god osjećali, bilo da su vas drugi povrijedili ili sami sebi ne možete oprostiti, Vratite se Gospodinu. Vratite se Gospodinu ponizno, priznajući svoj grijeh, kajući se razderite srca – ne halje. Samo Bog može očistiti srce, obnoviti, duh postojanosti u dobru obnoviti. Taj povratak Gospodinu traži od nas da budemo istiniti, iskreni prema Bogu, prema drugome i prema sebi samome. Traži od nas da zađemo u tamne predjele duše ali uz pratnju Božjeg svjetla i milosrđa koje zacjeljuje. Sveti post naredite! Postiti znači odreći se onoga što bismo inače činili, ali sada nećemo iz želje za odricanjem koje će svoje plodove pokloniti potrebitijem od nas. Postiti u hrani, postiti u vremenu koje ćemo više odvojiti za drugoga, postiti od zabave da bi imali više vremena za molitvu i Božju Riječ. Postiti od bilo koje loše navike u Korizmi, mnogima je pomoglo da je se zauvijek riješe, kazao je biskup.

Ukazao je kako Isus u evanđelju poziva, da ništa od toga ne činimo radi ljudi, nego radi Boga. Zato traži tajnost, povučenost, zapravo sabranost. Njemu želimo iskazati zahvalnost, od njega molimo oproštenje, njemu priznajemo svoje krivice u poniznosti srca koje se kaje, želi promjenu i vjeruje u bezgranično Božje milosrđe! Davati zadovoljštinu, činiti pokoru za svoje grijehe i za grijehe cijeloga svijeta u žarkoj želji činiti samo ono što je Bogu milo, što se Bogu ne protivi, što nas ne udaljava od njega, nego nas Bogu vraća. Kriterij po kojem ćemo donositi svoje odluke.

Na početku Korizme na jedno pitanje moramo sebi dati odgovor. „Želim li ja postati bolji? Da li sam došao do toga da mi je potrebno obratiti se?“. Bez te svijesti i želje, bez odluka kojima ćemo vježbati svoju volju, bez konkretnih «zahvata» na svojoj duši i svom načinu života, Korizma nam može ostati besplodna. Probudimo zato u sebi želju: biti bolji – želim, hoću i mogu. Na to me zove i potiče Božja ljubav, Kristova žrtva. Stoga neka nam ove korizme ne bude teško moliti, činiti pokoru, odreći se poneke stvari kako bi i mi iskazali ljubav drugima, a ponajviše onima koji su potrebniji od nas stradalima u potresu, izbjeglicama, ratnim stradalnicima. Neka ova Korizma bude – ne samo odricanje – ovoga ili onoga – neka ova Korizma bude vježbanje dobrote, zahvalnosti, velikodušnosti, svladavanja naravi – da ne skačemo na svaki mali nesporazum. Neka nam Božja ljubav prema nama – bude motivacija, pokretač da učinimo svijet mrvicu boljim, uvijek mijenjajući najprije sama sebe, poručio je biskup Rogić u homilji.

Izvor: Šibenska biskupija

Radio Marija

18:30 Sveta misa - prijenos trodnevnice uz blagdan bl. Ozane Kotorske iz kapelice ss. dominikanki na Krugama; misno slavlje predvodi vlč. Damir Ocvirk, župnik župe sv. Josipa u Zagrebu
19:30 Hrvatski martirologij XX. stoljeća; Molitva sv. Mihaelu Arkanđelu
19:40 Glazba
20:00 Kraljice Neba; Molitva za obitelj

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.