Slijepi i slabovidni 03

Tradicionalni Nadbiskupijski susret slijepih i slabovidnih osoba održan je u subotu, 15. travnja 2023. u Đakovu. Organizator susreta je Nadbiskupijsko povjerenstvo za pastoral osoba s invaliditetom i članova njihovih obitelji na čelu s povjerenikom vlč. Alojzom Kovačekom, župnikom Župe sv. Ćirila i Metoda u Osijeku.

Susret je započeo okupljanjem u đakovačkoj katedrali te su sudionici imali priliku za sv. Ispovijed. U 10 sati započelo je misno slavlje kojega je predvodio p. Boris Jozić, DI iz Osijeka. Na početku je povjerenik Kovaček pozdravio sudionike koji su organizirao pristigli iz županijskih udruga slijepih i slabovidnih iz Osijeka, Slavonskog Broda, Požege i Đakova. Također je zahvalio mladim volonterima Crvenoga križa koji su bili na usluzi i pomoći sudionicima susreta. Zahvalu je uputio i mješovitom zboru Župe Dobroga Pastira iz Đakova i zborovođi Ivanu Rakonci koji su lijepim i skladnim pjevanjem pratili misno slavlje.

P. Jozić je sudionicima susreta u homiliji tumačio liturgijska čitanja rekavši: „Evanđelist Marko sažeo je ovo vrijeme koje sad živimo, od Uskrsa do danas, u nekoliko rečenica: Isus je uskrsnuo, učenici mu nisu vjerovali i onda ih je on ukorio i rekao im idite po svem svijetu i naviještajte tu radosnu vijest. Gdje smo mi u svemu tome? Tko je tebi prvi donio tu vijest da je Isus uskrsnu?“- zapitao je sudionike p. Jozić.

„Jeste li vi povjerovali da je Isus uskrsnuo? Učenicima je trebalo vremena da povjeruju da je Isus uskrsnuo. Ali Isusov poziv učenicima da idu po svem svijetu da propovijedaju evanđelje vrijedi danas i za tebe i za mene. Ne samo kao lijepa rečenica, vrijedi puno više. Zamolimo Gospodina da otopi naša okorjela srca jer zbog tih srca mi nismo jedni drugima oni koji naviještaju uskrsloga Krista. Dopustimo Isusu da primi to srce u svoje probodene ruke i da ga omekša te se nastani u tom srcu. Mi budimo jedni drugima oni koji će navijestiti uskrsloga Krista,“ zaključio je p. Jozić

Slijepi i slabovidni 04

Drugi dio susreta nastavljen je u Sinodskoj dvorani Središnje nadbiskupijske i fakultetske knjižnice duhovnim razmatranjem na temu „Ako ne budete kao djeca… „ kojega je također vodio p. Boris Jozić. Pozvao je sudionike da se pomole Duhu Svetome kako bi im svima otvorio srca. Pitanjima je provocirao interakciju sudionika kako bi zajedno došli do cilja i spoznaje onoga što je bitno u ovozemaljskom životu. Pitao je nazočne kako bi oni završili rečenicu Ako ne budete kao dijete….iz Matejeve evanđelja u kojem je sadržana kršćanska etika. „Najvažnija stvar našega života na zemlji je da mi putujemo prema Kraljevstvu nebeskom i na tom putu nas Isus poziva da budemo kao djeca. Kako bismo to postigli potrebne su nam kvalitete koje donosi 18. poglavlje Matejeva evanđelja. Jedna od tih kvaliteta je poniznost. Ponizna osoba nije ona koja misli loše o sebi nego ona koja što manje misli o sebi ili poniznost je reći istinu o Bogu i o sebi.“ U tom smislu p. Jozić je vratio sudionike u djetinjstvo i pozvao ih da s sjete kako su se tada osjećali i što im je bilo najvažnije. Rekao je da biti kao dijete znači biti slobodan od sebe i biti slobodan za druge.

„Isus ostavlja 99 ovaca i ide tražiti jednu izgubljenu. Zato jer je to naučio od svoga oca. Otac nas nikada nije izgubio iz vida. Ja ne mogu zamisliti kako je to izgubiti vid ali on mene nikada ne gubi iz vida, moj Otac nebeski ne zatvara oči preda mnom. Bog govori: Ako si ti izgubio vid ja te nisam nikad izgubio iz vida. Isus ti kaže Boga zovi Abba, to je tvoj Bog, tatica. On neće dopustit da te išta od njega odvoji“, rekao je p. Jozić.

Potom je voditelj pozvao sudionike da učine malu duhovnu vježbu i postanu svjesni Božje prisutnosti u srcu te je rekao: „Pitanje zašto sam slijep ili slabovidan i zašto je moralo biti baš tako? To nije toliko bitno nego je bitnije spoznati da si Božji i da te Bog nikada nije napustio i nikada neće.“ Svoje razmatranje o temi Ako ne budete kao djeca… p. Jozić je zaključio ili ilustrirao pjesmom koja govori da je sretan onaj tko malo treba i da se sreća ne može zlatom kupiti a koju su izveli dečki iz Tamburaškog sastava „Anđeli“. Susret je završio domjenkom uz druženje, pjesmu i svirku „Anđela“.

Tekst i foto: J. Hrehorović

Izvor: Đakovačko-osječka nadbiskupija

Radio Marija

20:40 Glazba
21:00 Ispovijest vjere Hrvata katolika
21:01 Petak četvrti – ur. i vod.: fra Filip Pušić
22:00 Obavijesti i najava sutrašnjeg programa; Molitva BDM za zaštitu

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.