srce isusovo bez pozadine min


 AUTOR: p. Stjepan Fridl


Ponovno imamo jedan zaziv u kojem se nalaze dvije riječi, dvije kreposti: strpljivost i milosrđe. Neobično je, međutim, da se za strpljivost ne dodaje nikakav pridjev, dok za milosrđe se naglašava da ima mnogo, ima ga u izobilju.

Strpljivost je bitna osobina koja nam pomaže da se suočimo s teškoćama i nevoljama koje se pojavljuju u našem životu. Kada se suočimo s izazovima, možemo se prebrzo predati i izgubiti nadu. Međutim, strpljivost nam pomaže da zadržimo svoj mir i pouzdanje u Boga, znajući da On ima plan za naš život i da će nas voditi i svim prigodama života. Srce Isusovo nam daje primjer strpljivosti;  Isus je imao  u svojem životu strpljenja i trpljenja, uključujući i  smrt na križu.

Milosrđe je također ključna kršćanska vrlina koja se temelji na suosjećanju s drugima i praštanju. Kada smo milosrdni prema drugima, pokazujemo im ljubav i prihvaćanje, bez obzira na njihove ograničenosti, nedostatke i mane. Srce Isusovo nam daje primjer milosrđa, jer je Isus uvijek bio milosrdan prema ljudima štoviše, i prema onima koji su ga izdali i neprijateljski se odnosili prema njemu.

Ako ove dvije vrline, strpljivost i milosrđe, nosimo u srcu, postajemo bolji kršćani, bolji i plemenitiji ljudi. Kada smo strpljivi, pokazujemo da  imamo pouzdanje u Božju volju i vjerujemo da će u konačnici sve biti na naše dobro, bez obzira na izazove koje nam život donosi. Kada smo milosrdni, učimo se  praštanju i prihvaćanju drugih te postajemo ljubazniji i suosjećajniji prema onima koji nas okružuju.

            Isus je Božju strpljivost prikazao u prispodobi o pšenici i kukolju. Na inzistiranje slugu da se iščupa kukolj, gospodar odgovori da je bolje čekati do žetve, da se ne bi s kukoljem iščupala i pšenica. (Mt 13, 24-43). A Božje milosrđe je pokazao u prispodobi o neplodnoj smokvi. Gospodar želi posjeći smokvu, ali vinogradar vidi još mogućnost u budućnosti pa moli odgodu. (Lk 13, 6-9). Ovdje prepoznajemo poveznicu ovih dviju kreposti Srca Isusova: milosrđe pretpostavlja strpljivost, a strpljivost odražava milosrđe.

            Utješna poruka ovog zaziva je da Isusovo Srce ima razumijevanja za naše ljudske slabosti; ono vjeruje, da unatoč svim ograničenjima, lutanjima i padovima, postoji u nama još prostor za promjenu, želja da budemo bolji i da smo spremni na izazove koje život donosi. Slikovito bismo mogli ovako reći. Isus nas čeka na kraju našeg životnog puta za koji vjeruje da će nas sretno dovesti u Očevu kuću. Isus je često ponavljao da učimo od njega. Mi moramo rasti u strpljivosti i milosrđu prema ljudima. Stoga, nas razmatranje o Srcu Isusovu poziva da budemo strpljivi i milosrdni, jer nas to čini boljim ljudima i kršćanima. Neka nam Isusov primjer i Božja milost pomognu da ove vrline živimo u svakodnevnom životu i da ih širimo drugima oko nas.

            Blažena Djevica Marija, Majka Isusova i majka naša, strpljivo je pratila svog Isusa na njegovom životnom putu, ne znajući unaprijed gdje i kako će se taj život dovršiti. Kad je stigao križ, ona je bila tamo. Neka nas ona nauči kako biti strpljivi i iskazati milosrđe prema slabostima drugih. Amen.

 

Poslušaj promišljanje bez pozadine

 

Radio Marija

21:01 Odgoj za ideale - emisija zagrebačkih bogoslova - tema: Odmor u Bogu; gosti: Matko Jurić, bogoslov II. godine i Ivan Mrkonjić, bogoslov II. godine; ur. i vod.: Vinko Tomić, bogoslov II. godine
22:00 Najava sutrašnjeg programa; Molitva BDM za zaštitu
22:15 Glazba
22:30 Upoznajmo Bibliju

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Devetnica sluzi Božjem o. Anti Gabriću od 20. do 28. lipnja

VELIKA DEVETNICA SLUGI BOŽJEM OCU ANTI GABRIĆU »OD ZEMALJSKOGA DO NEBESKOG ROĐENDANA« Od 20. do 28. lipnja 2025. Uvod u devetnicu   Nakon mjeseca...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Veljača 0690
P U S Č P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.