pope 7667540 1280Papa je na kraju opće audijencije 29. siječnja zazvao mir za tu afričku zemlju u kojoj vlada kaos nakon opsade pobunjenika koje na istoku podupire Ruanda. Napetosti i nasilje također u glavnom gradu Kinshasi. Na dan susreta kongoanskoga i ruandskoga predsjednika, Papa potiče na maksimalno zauzimanje kako bi se sukob riješio mirnim putem. Svoje je misli posvetio i drugim područjima u ratu te se spomenuo holokausta koji je, kako je rekao, upozorenje za stalno zauzimanje u zaštiti ljudskih prava

Neka prestanu neprijateljstva, neka prestanu svi oblici nasilja nad ljudima i njihovom imovinom. Danas je nakon kateheze na općoj audijenciji papa Franjo svoje misli posvetio Demokratskoj Republici Kongu, voljenoj afričkoj naciji koju je posjetio u siječnju 2023., a u kojoj je, na poticaj Kenije, za danas zakazan sastanak između predsjednika Félixa Tshisekedija i ruandskoga predsjednika Paula Kagamea, kako bi pokušali riješiti novu krizu koja je posljednjih dana nastala u regiji Sjeverni Kivu, potresenoj tridesetogodišnjim nasiljem između naoružanih skupina. Riječ je o nasilju koje se nije nikada smirilo, a sada je ponovno eksplodiralo opsadom oko 3500 pobunjenika skupine M23 koje podupire Ruanda. Središte je sukoba grad Goma, koji je Papa – kako je bilo predviđeno u prvom nacrtu programa apostolskoga putovanja koje je potom odgođeno zbog zdravstvenih razloga – želio posjetiti.

Izražavam svoju zabrinutost zbog pogoršanja situacije u Demokratskoj Republici Kongo. Potičem sve sukobljene strane da se zauzmu za prekid neprijateljstava i zaštitu civilnoga stanovništva u Gomi i u drugim područjima pogođenima vojnim operacijama.

Zaustavite nasilje

Rimski je biskup uputio također apel za glavni grad Kinshasu, iz kojega svjedoci i lokalni mediji šalju vijesti o situaciji izvan kontrole: pala je zračna luka, napadnuto je sjedište pokrajinske vlade te strana veleposlanstva, banke i velike trgovine opljačkani su, bolnice više ne mogu primiti žrtve (prema bolničkim izvještajima više je od stotinu mrtvih i tisuću ozlijeđenih), a na ulicama demonstracije. Jučer je mnogo ljudi, nakon što su tri dana ostali zatvoreni u svojem domu, bez struje zbog požarā, oprezno izišli u potragu za vodom i hranom. I našli su mrtva tijela uz cestu, pokrivena prekrivačima i odjećom. Papa moli i potiče na molitvu da prestane svaki oblik nasilja nad ljudima i njihovom imovinom.

Dok molim za brzu ponovnu uspostavu mira i sigurnosti, potičem lokalne vlasti i međunarodnu zajednicu da ulože sve napore kako bi se ta konfliktna situacija riješila mirnim putem.

Rat je uvijek poraz

Međutim, zbog hitno potrebnoga rješenja za Demokratsku Republiku Kongo Sveti Otac ne zaboravlja druge ratne zone u svijetu. Kao svake srijede, i danas je potaknuo vjernike da nastave moliti za mir u zemljama u kojima ne jenjavaju napetosti i okrutnost.

Palestina, Izrael, Mjanmar i brojne zemlje koje su u ratu. Rat je uvijek poraz. Molimo za mir.

Sjećanje na žrtve njemačkih koncentracijskih logora

Isti je poticaj na molitvu za mir Papa uputio poljskim vjernicima koji su došli na opću audijenciju, podsjećajući na spomen ovih dana na sve poljske građane koji su bili žrtve istrebljenja u njemačkim koncentracijskim logorima tijekom Drugoga svjetskog rata. Budite čuvari istine i sjećanja na tu tragediju i njezine žrtve, među kojima su i brojni kršćanski mučenici – istaknuo je Papa.

To je upozorenje na ustrajno zauzimanje za mir i zaštitu dostojanstva ljudskog života u svim zemljama i u svim religijama. Od srca vas blagoslivljam!

Čestitke za lunarnu Novu godinu

Rimski je biskup također poslao svoj blagoslov milijunima obitelji u istočnoj Aziji i raznim krajevima svijeta koji danas slave lunarnu Novu godinu, priliku – kako je rekao – da se intenzivnije žive obiteljski odnosi i prijateljstva. Uz najbolje želje za novu godinu, neka moj blagoslov stigne do svih vas, dok na svakoga od vas zazivam od Gospodina mir, spokoj i zdravlje – rekao je Papa.

Izvor: Vatikanske vijesti

Radio Marija

12:00 Kraljice Neba; Molitva - Srednji čas
12:10 Je`n-dva-tri i ... djeco, a sada vi! - dječja glazba
13:00 Čitamo knjigu - Fulton Sheen: Život vrijedan življenja - 50 poticaja za otkrivanje kršćanske vizije života
13:30 Obavijesti i najava programa

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Razmatranja p. Stjepana Fridla uz Litanije Presvetom Srcu Isusovu

Od subote 24. svibnja u 7:45h u našem programu pratite razmatranja uz Litanije Presvetom Srcu Isusovu kao duhovnu pripravu za svetkovinu Presvetog...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Svibanj 2025
P U S Č P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.