cq5dam.thumbnail.cropped.750.422 11Objavljena je poruka pape Franje za 99. svjetski dan misija koji se obilježava 19. listopada i u kojoj Sveti Otac potiče Crkvu da ustraje u djelu evangelizacije unatoč progonima i vlastitim nesavršenostima i padovima zbog slabosti pojedinih članova. Potiče također da se koristimo blizinom, posebno tamo gdje tehnološki razvoj ističe individualizam, te da dopustimo isključenima da nas pouče kako živjeti u nadi

U svijetu koji, u naprednijim društvima, pokazuje ozbiljne simptome krize humanosti, evanđelje, življeno u zajednici, može nam vratiti cjelovito, zdravo, otkupljeno čovještvo; u tomu kršćanske zajednice mogu biti znak novoga čovještva. Glavne su misli poruke pape Franje pod naslovom „Misionari nade među narodima“, za 99. svjetski dan misija 2025. koji će se slaviti 19. listopada. Poruka je objavljena danas, 6. veljače.

Unatoč progonima, nesavršenostima i padovima, Crkva je misionarska

Papa Franjo citira encikliku Fratelli tutti kako bi nas potaknuo da živimo novo evangelizacijsko razdoblje Crkve, pod vodstvom Duha poslanoga da oživi nadu u svijetu koji tište mračne sjene. Isus je postao božanski misionar nade – piše Papa -najviši uzor onih koji kroz stoljeća provode poslanje primljeno od Boga čak i u ekstremnim kušnjama, te se i danas saginje nad svakom osobom koja je siromašna, potištena, očajna i pritisnuta zlom – ističe Papa. Potičući sve krštene, Kristove učenike-misionare, da učine da njegova nada obasja svaki kutak zemlje, dodaje:

Crkva, zajednica Kristovih učenika-misionara, nastavlja to poslanje među narodima nudeći život za sve. Premda se s jedne strane mora suočavati s progonima, nevoljama i teškoćama, a s druge s vlastitom nesavršenošću i padovima zbog slabosti pojedinih članova, Kristova ju ljubav stalno potiče da sjedinjena s njim nastavi na tom misionarskom putu te da poput njega i s njim prihvati vapaj čovječanstva; štoviše, jecaj svakog stvorenja koje čeka konačno otkupljenje.

Međusobno smo povezani, ali nismo u odnosu

Papa se potom osvrće na rašireni osjećaj zbunjenosti, usamljenosti i napuštenosti starijih osoba, na teškoće u pronalaženju volje da se pomogne onima koji žive kraj nas, posebno u razvijenijim društvima s tehnološkoga stajališta. Trend je to koji potiče nedostatak blizine – primjećuje Papa te ističe:

Svi smo međusobno povezani, ali nismo u odnosu. Učinkovitost i navezanost na materijalne stvari i ambicije dovode nas do toga da smo egocentrični i nesposobni za nesebičnost. Evanđelje, življeno u zajednici, može nam vratiti cjelovito, zdravo, otkupljeno čovještvo. Stoga ponovno potičem da se provedu djela navedena u Buli proglašenja Jubileja, s posebnom pozornošću prema najsiromašnijima i najslabijima, bolesnima, starijim osobama i onima isključenima iz materijalističkoga i potrošačkoga društva. To valja učiniti u Božjem stilu: blizinom, suosjećanjem i nježnošću, vodeći računa o osobnom odnosu s braćom i sestrama u njihovoj konkretnoj situaciji. Često će nas tako oni učiti živjeti s nadom.

Molitva je prvo misionarsko djelo; spomen na kardinala Văn Thuậna

Suočeni s hitnošću misije nade danas – stoji potom u Papinoj poruci – Kristovi su učenici prvi pozvani osposobiti se kako bi postali tvorci nade i obnovitelji često rastresenoga i nesretnoga čovječanstva. Papa osim toga potiče da se posebna pozornost posveti "uskrsnoj duhovnosti" iz koje valja crpiti snagu potrebnu za evangelizaciju. I ovdje se sjećamo lika časnoga sluge Božjega kardinala Văn Thuậna, koji je nadu održao živom tijekom duge patnje u zatvoru upravo zahvaljujući potpori koju je dobivao kroz ustrajnu molitvu i euharistiju.

Nemojmo zaboraviti da je molitva prvo misijsko djelo i ujedno "prva snaga nade".

Pripadnost Crkvi, nikad zauvijek stečena stvarnost

Papa završava poruku ističući važnost molitve uz psalme koji nas – kako napominje – uče nadati se u nevolji, razlučivati znakove nade i imati stalnu misionarsku želju. Primjećuje potom da u suvremenom društvu pripadnost Crkvi nije nikada zauvijek stečena stvarnost. Stoga je misijsko djelovanje djelo koje zahtijeva zajedništvo molitve i djelovanja – ističe Papa te potiče:

Ponovno insistiram na toj misijskoj sinodalnosti Crkve, kao i na službi Papinskih misijskih djela u promicanju misionarske odgovornosti krštenika i potpori novih partikularnih Crkvā. I potičem sve vas, djecu, mlade, odrasle, starije osobe, da aktivno sudjelujete u zajedničkom evangelizacijskom poslanju svjedočanstvom svojega života i molitvom, svojim žrtvama i svojom velikodušnošću.

Izvor: Vatikanske vijesti

Radio Marija

19:00 Sveta misa - prijenos iz župe sv. Antuna Padovanskog na Svetom Duhu u Zagrebu
20:00 Kraljice Neba; Molitva za obitelj
20:05 Glazba
20:15 Krunica - Slavna otajstva; Litanije BDM

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Svibanj 2025
P U S Č P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.