obitelj family naslovna

Povodom pokretanja Globalnog pakta za obitelj papa Franjo je poslao poruku u kojoj izražava nadu u suradnju između proučavanja obiteljskih odnosa i pastoralnoga djelovanja kako bi se promicalo to nezamjenjivo bogatstvo koje je obitelj, unatoč društvenom kontekstu obilježenom krizom. „U obitelji se ostvaruje veliki dio Božjih snova o ljudskoj zajednici. Stoga se ne možemo pomiriti s njezinim propadanjem“

Želim poduprijeti Family Global Compact, zajednički program djelovanja usmjeren na podupiranje dijaloga između pastorala obitelji i centara za studij i istraživanje obitelji koji su prisutni na katoličkim sveučilištima u cijelom svijetu – želja je pape Franje, koju je već očitovao u apostolskoj pobudnici Amoris laetitia, i koju ponovno ističe u poruci povodom pokretanja inicijative Family Global Compact, koju su potaknuli Dikasterij za laike, obitelj i život, i Papinska akademija društvenih znanosti.

Istraživanje i pastoral zajedno za kulturu obitelji

Cilj je Globalnoga pakta za obitelj promicati suradnju između životnih putova i akademskih studija. Papa u poruci objašnjava njegove razloge:

Katolička sveučilišta zajedno s pastoralnom skrbi mogu bolje promicati kulturu obitelji i života koja, polazeći od stvarnosti pomaže novim generacijama – u ovom vremenu nesigurnosti i nedostatka nade – cijeniti brak, obiteljski život s njegovim bogatstvom i njegovim izazovima, ljepotu rađanja i očuvanje ljudskoga života.

Aktualni kontekst obiteljskih odnosa

Zadaća je sveučilištâ temeljito proučiti različite vidike institucije obitelji kako bi poduprla njezinu stvarnu važnost danas, u razmišljanju i u djelovanju – napominje papa Franjo te ocrtava sadašnje stanje:

Iz provedenih studija proizlazi kontekst krize u obiteljskim odnosima, potaknut teškoćama i strukturalnim preprekama, što otežava mirno formiranje obitelji u nedostatku odgovarajuće potpore društva. I to je razlog zbog kojega mnogi mladi odbijaju odluku o braku u korist nestabilnijih i neformalnih oblika odnosa. Međutim, istraživanja ističu također da je obitelj i dalje glavni izvor društvenoga života i pokazuju da postoje dobre prakse koje zaslužuju da ih se dijeli i širi na globalnoj razini.

Ne smijemo se pomiriti s propadanjem obitelji

Rimski biskup u poruci opisuje zadaće Globalnoga pakta za obitelj, programa koji – kako ističe – nije statičan, nego podijeljen u četiri koraka. Prvi se odnosi na podupiranje dijaloga među sveučilišnim istraživačkim centrima koji se bave obiteljskom tematikom; dok je drugomu svrha promicanje odnosa između katoličkih sveučilišta i kršćanskih zajednica.

Cilj je trećega koraka poticanje kulture obitelji i života u društvu, iz čega valja izvući korisne prijedloge za javne politike. Na kraju, četvrtim se korakom želi poduprijeti prijedloge za poboljšanje služenja obitelji u svim njezinim vidicima koji su navedeni u poruci: duhovnim, pastoralnim, kulturnim, pravnim, političkim, gospodarskim i društvenim. Papa Franjo pritom ističe odgovornost Crkve:

U obitelji se ostvaruje veliki dio Božjih snova o ljudskoj zajednici. Stoga se ne smijemo pomiriti s njezinim propadanjem u ime neizvjesnosti, individualizma i konzumerizma, koji predviđaju budućnost pojedinaca koji misle na sebe. Ne možemo biti ravnodušni prema budućnosti obitelji, toj zajednici života i ljubavi, nezamjenjivom i neraskidivom savezu između muškarca i žene, mjestu susreta među generacijama, te nadi društva.

Zdrava obitelj dobra je za sve

Obitelj, podsjetimo, ima pozitivne učinke na sve – napominje na kraju papa Franjo – budući da stvara opće dobro. Stoga cijela crkvena i građanska zajednica uživaju u prisutnosti zdravih obitelji koje Sveti Otac naziva nezamjenjivim bogatstvom.


Izvor: Vatican News - al; aa

Foto: Unsplash

Radio Marija

20:15 Krunica - Slavna otajstva
20:40 Glazba
20:45 Razmatranje litanija Srca Isusova - „Gle ovo Srce koje je ljude toliko ljubilo” – pripremio p. Stjepan Fridl; 31. Srce Isusovo, spasenje onima koji se u Te ufaju
21:00 Ispovijest vjere Hrvata katolika

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Devetnica sluzi Božjem o. Anti Gabriću od 20. do 28. lipnja

VELIKA DEVETNICA SLUGI BOŽJEM OCU ANTI GABRIĆU »OD ZEMALJSKOGA DO NEBESKOG ROĐENDANA« Od 20. do 28. lipnja 2025. Uvod u devetnicu   Nakon mjeseca...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Kolovoz 0692
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.