1 cq5dam.thumbnail.cropped.500.281

Svjetionik u tami svijeta obilježenoga sukobima, pozvan svijetliti tamo gdje se sve čini izgubljenim. To je, prema riječima pape Franje, središte djelovanja nadahnutoga evanđeljem, koje živi Bratovština iz Romene u talijanskoj pokrajini Toskani, čije je članove Papa danas primio u audijenciju. Veliku skupinu od oko 500 sudionika potaknuo je da ostvaruju san o bratskom i solidarnom svijetu

Današnjem svijetu, obilježenom nasiljem i sukobima, potrebni su bratstvo, mir i društveno prijateljstvo – istaknuo je papa Franjo primivši u audijenciju u Vatikanu oko 500 članova Bratovštine iz Romene, u pokrajini Arezzo, u Italiji, te Skupine Nain. Prihvat, skrb i bratstvo, tri su iskustva koja omogućuju svjetlu evanđelja prodrijeti i osvijetliti tamu života – istaknuo je Papa. To je iskustvo onih koji, umorni i potišteni, dolaze u ljepotu prirode i čari tišine, kako bi proveli nekoliko dana u staroj romaničkoj crkvi u kojoj je sjedište Bratovštine iz Romene, prostoru ljepote, jednostavnosti i slušanja.

Besplatna ljubav

U duhu evanđelja u Romeni se svatko može osjećati kao kod kuće – istaknuo je Sveti Otac te primijetio – Božja besplatna ljubav ne postavlja nam uvjete i ne stavlja teret na naša leđa, nego nas jednostavno prihvaća i besplatno voli.

Nemojte nikada izgubiti taj duh, štoviše, uvijek radite kako biste njegovali taj stil otvorenosti i prihvata, kako biste i dalje bili oaza slobode, koja očituje beskrajnu i besplatnu Božju ljubav prema svakom stvorenju.

Znati zajedno plakati

Isusovo suosjećanje, unutarnje sudjelovanje koje ga potiče da plače s onima koji plaču te da liječi rane, nadahnjuje usluge koje pruža Skupina Nain koja prihvaća i prati na putu roditelje koji su doživjeli dramu gubitka djeteta. To je neizmjerna, neutješna bol koja se nikada ne smije banalizirati ispraznim riječima i površnim odgovorima – istaknuo je rimski biskup. Znati zajedno plakati poziv je specifičan za Romenu – dodao je te objasnio – Crkva je, naime, bila izgrađena u vrijeme gladi i krize, kako bi bila maleno svjetlo u tami tog povijesnog trenutka.

Romena nas podsjeća na to: biti kršćani znači brinuti o onima koji su ranjeni i koji su u žalosti, kako bi upalili malena svjetla tamo gdje se čini da je sve izgubljeno.

San o bratskom svijetu

U središtu načina života u Romeni jest bratstvo, prostor u kojemu se njeguje ljepota zajedničkoga života te u licu svake osobe otkriva brata kojega treba voljeti.

Želio bih vam također reći da je to i proroštvo Romene: ostvarivati san o bratskom i solidarnom svijetu; biti sijači mira i društvenoga prijateljstva. Današnjem je svijetu, još uvijek obilježenom nasiljem i sukobima, to toliko potrebno.

 

Ogovaranje – zarazna bolest

Međutim, društvenom prijateljstvu prijeti zarazna bolest: ogovaranje – upozorio je papa Franjo.

Znam, poznam jako dobar lijek za ogovaranje, koji daje dobre rezultate, ako želite reći ću vam koji je: ugristi se za jezik. Kad čovjek osjeti volju za ogovaranjem, ugrize se za jezik, on mu natekne i onda ne može…

Prakticirati gostoprimstvo

Papa Franjo je, osim toga, članove bratovštine potaknuo da nastave prakticirati bratsku gostoljubivost, da pružaju mjesto gdje ljudi mogu nasloniti glavu i gdje se svatko može osjećati voljenim od Boga i dijelom općega bratstva, onoga koje je Otac želio ostvariti u Isusu i koje nas Isus potiče da gradimo zajedno s njim i s Duhom Svetim.

Bratovština iz Romene – kako stoji na njezinoj web stranici – prima pojedince ili parove koji žele živjeti nekoliko dana zajedno u radu, molitvi i trenutcima tišine, u jednostavnosti i kreativnosti.

(Vatican News - po; aa)

Radio Marija

00:30 Župna kateheza - tema: „Mir vam ostavljam, mir vam svoj dajem.“ (Iv 14,27); sudjeluju Marina Skender, Jasna Gamulin i Mirna Vrček, a uređuje i vodi: Ivana Klinar
01:30 Glazba
02:15 Krunica - Žalosna otajstva
02:40 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Svibanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.